REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Ponad 5,6 mln zł na budżet obywatelski w Płocku. Wśród projektów szklany Skywalk i parki kieszonkowe

  • Autor: PAP
  • 29 lip 2022 16:00
Ponad 5,6 mln zł na budżet obywatelski w Płocku. Wśród projektów szklany Skywalk i parki kieszonkowe
Ponad 5,6 mln zł przeznaczy Płock na realizację projektów w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. fot. Shutterstock

Ponad 5,6 mln zł przeznaczy Płock na realizację projektów w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Mieszkańcy będą wybierać spośród 52 projektów. Wśród znalazły się m.in. kolorowa instalacja z parasoli i szklany Skywalk.

REKLAMA

  • W ramach 11. Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Płocka zgłosili 60 projektów, z czego 52 uzyskały pozytywną ocenę i poddane zostaną we wrześniu pod głosowanie.
  • Łączna kwota obecnej edycji płockiego Budżetu Obywatelskiego to ponad 5,6 mln zł.
  • Zwycięskie projekty będą realizowane w 2023 r.

"Płock był jednym z pierwszych miast, po Sopocie i właściwie dwóch czy trzech innych, gdzie podjęliśmy się tego wyzwania, aby w jak największym stopniu ta partycypacja społeczna miała w naszym mieście miejsce" - powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, prezentując w piątek wyniki kwalifikacji do 11. Budżetu Obywatelskiego.

Jak podkreślił, w trakcie dotychczasowych edycji Budżetu Obywatelskiego przez 10 lat płocczanie złożyli 797 projektów, z których do realizacji wybrano 135, przy czym łączna kwota przeznaczona na te przedsięwzięcia wyniosła w tym czasie ok. 50 mln zł.

"Dziękuje tym, którzy angażowali się, składali projekty, głosowali i wybierali pomysły do realizacji, bo dzięki nim rzeczywiście zmieniał się Płock, pod wieloma względami. Te projekty cały czas służą mieszkańcom" - powiedział Nowakowski podczas konferencji prasowej.

Zrealizowane projekty

Wspomniał przy tym, iż efektem zrealizowanych dotychczas projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego jest m.in. budowa dróg rowerowych, placów zabaw i skwerów, a także uwolnienie centrum miasta od tranzytu samochodów ciężarowych, udostepnienie "boiska pod balonem", z którego korzystają dzieci i młodzież, ale też piłkarze Wisły Płock, czy stworzenie Centrum Rehabilitacyjno-Terapeutycznego, gdzie najmłodsi z niepełnosprawnościami różnego typu mogą znaleźć pomoc.

Jak przekazał prezydent Płocka, do obecnego 11. Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy miasta zgłosili w sumie 60 projektów, z których 52 uzyskało ocenę pozytywną pod względem formalno-prawnym i poddanych zostanie pod głosowanie - odbędzie się ono w wyznaczonych punktach oraz internetowo od 6 do 19 września; wtedy też rozstrzygnie się, które projekty będą realizowane w 2023 r.

Według płockiego Urzędu Miasta, łączna kwota na realizację projektów zgłoszonych w tym roku do Budżetu Obywatelskiego to 5 mln 651 tys. 293 zł. Środki te, podobnie jak w latach ubiegłych, zostały podzielone na osobne pule: 2 mln 260 tys. 517 zł na projekty ogólnomiejskie oraz 3 mln 390 tys. 766 zł na projekty osiedlowe.

Instalacja z kolorowych parasoli i szklany taras wśród projektów ogólnomiejskich

Wśród projektów ogólnomiejskich zgłoszonych przez mieszkańców Płocka do obecnego Budżetu Obywatelskiego, który przeszedł pozytywną weryfikację, znalazł się np. montaż instalacji przestrzennej z parasoli w kolorach flagi miasta: żółty, czerwony i niebieski, przy czym dekoracja miałaby rozpościerać się między kamienicami nad częścią ul. Jerozolimskiej, jak wskazał pomysłodawca, "upiększając dzielnicę Stare Miasto".

Innym zgłoszonym projektem ogólnomiejskim jest Skywalk - szklany taras widokowy na panoramę Wisły, ale w tym przypadku przy akceptacji pomysłu zmieniono jego lokalizację ze Wzgórza Tumskiego, które jest Pomnikiem Historii, na położony dalej na nadwiślańskiej skarpie rejon tzw. schodów Kazimierza prowadzących nad rzekę i tamtejszy Zalew Sobótka.

Place zabaw, parki kieszonkowe i wybieg dla psów na osiedlach

Jako projekty osiedlowe zgłoszono z kolei np. zagospodarowanie terenu zielonego z wybiegiem dla psów, utworzenie skweru kompozytorów w formie mini parku rekreacyjno-edukacyjny, stworzenie parków kieszonkowych czy budowę lub modernizację placów zabaw dla dzieci.

Podczas piątkowej konferencji prasowej poświęconej Budżetowi Obywatelskiemu zaprezentowano dwa rowery elektryczne zakupione w ramach poprzedniej edycji, które będą służyły instytucjom kultury w Płocku do akcji promocyjnych oraz przeznaczone dla tych placówek ekologiczne zgniatarki do plastikowych butelek. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie