REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Ponad 64 tys. zł na odnowę zabytkowych nagrobków w Lublinie

  • Autor: PAP
  • 02 lis 2021 09:54
Ponad 64 tys. zł na odnowę zabytkowych nagrobków w Lublinie
Ponad 64 tys. zł na odnowę zabytkowych nagrobków w Lublinie. fot. Shutterstock

Podczas tegorocznej kwesty na odnowę zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie zabrano ponad 64 tys. złotych.

REKLAMA

  • Ponad 64 tys. zł zebrano podczas trzydniowej kwesty na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie - jednej z najstarszych nekropolii w Polsce.
  • Zebrane środki zostaną przeznaczone na odnowę zabytkowych nagrobków z XIX w., które zostały uszkodzone w czasie tegorocznej sierpniowej wichury.
  • Przez 34 lata odremontowano około 300 zabytkowych nagrobków.

"Podczas tegorocznej kwesty zebraliśmy 64,8 tys. zł. Ludzie chętnie dawali pieniądze, lublinianie naprawdę okazali się hojni. W obliczu pandemii to zadowalający wynik, chociaż nie jest to rekordowa suma, bo dwa lata temu zebraliśmy 104 tys. zł. Teraz mamy ponad połowę z tych środków, więc jesteśmy zadowoleni, tym bardziej, że osób kwestujących w tym roku było o wiele mniej niż we wcześniejszych latach" - powiedziała PAP przewodnicząca Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina Marta Goździowska-Łupkowska.

Kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie została zorganizowana w tym roku po raz 35. Przez trzy dni kwestowało około stu wolontariuszy. Wśród nich byli również znane osoby z Lublina, wśród m.in. pisarz Marcin Wroński, zawodnicy Motoru Lublin, lubelscy żużlowcy, wojewoda Lech Sprawka, wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski, posłanka Joanna Mucha.

"Z tegorocznej kwesty chcielibyśmy odnowić nagrobki z XIX w., które zostały uszkodzone w czasie tegorocznej sierpniowej wichury. Mamy na myśli na przykład nagrobek w formie neogotyckiej kapliczki, który już raz był wcześniej przez nas odnowiony, bo został zniszczony przez chuliganów" - dodała Goździowska-Łupkowska.

Podczas 34 lat trwania kwesty udało się odnowić około 300 zabytkowych nagrobków. W zeszłym roku uratowano dwa nagrobki: znanego artysty z przełomu XIX i XX wieku Celestyna Miklasińskiego, który malował wnętrza lubelskich kościołów oraz twórcy lubelskiej gazowni Anastazego Suligowskiego.

Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie ma wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter. Pochowani są tu katolicy, prawosławni i ewangelicy. Założony został w końcu XVIII wieku, daleko poza ówczesnymi granicami miasta. Z biegiem lat nekropolia znalazła się w centrum Lublina. Najstarsze nagrobki, członków loży wolnomularskiej, pochodzą z 1811 r.

(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ dki/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie