×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ponad 9 mln zł z UE dla Świętokrzyskiego. Inwestycja w rewitalizację, turystykę i efektywność energetyczną

  • Autor: PAP
  • 29 cze 2022 11:00
Ponad 9 mln zł z UE dla Świętokrzyskiego. Inwestycja w rewitalizację, turystykę i efektywność energetyczną
fot. Unsplash

Ponad 9 mln zł z UE otrzymało woj. świętokrzyskie na rewitalizację, turystykę, efektywność energetyczną i gospodarkę odpadami. Pieniądze trafią m.in. do Chmielnika, Łagowa i Daleszyc.

REKLAMA

  • Ponad 9 mln zł otrzymało woj. świętokrzyskie z Unii Europejskiej
  • To pieniądze na realizację projektów związanych z gospodarką odpadami, efektywnością energetyczną, ochroną przyrody, turystyką i rewitalizacją.
  • Pieniądze trafią do Chmielnika, Łagowa, Daleszyc i Fundacji San Giovanni.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik podpisali we wtorek pięć umów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Bętkowski poinformował, że ogólna wartość projektów wyniesie ponad 14,5 mln zł, z czego dofinasowanie unijne przekroczy 9 mln zł.

"Umowy podpisaliśmy z czterema beneficjantami, przedstawicielami gmin, i z prezesem fundacji. Unijne środki przeznczone zostaną na bardzo różne działania związane z rewitalizacją, wsparciem rozwoju turystyki, ochroną terenów przyrodniczych, efektywnością energetyczną oraz gospodarką odpadami" - powiedziała wicemarszałek Janik.

Gmina Chmielnik na dwa projekty, których wartość przekroczy 10,5 mln zł, otrzymała unijne dofinansowanie w wysokości blisko 5,5 mln zł. Pierwsze z zadań to zagospodarowanie zbiornika wodnego Andrzejówka i ochrony okolicznej przyrody. W ramach inwestycji rozbudowana zostanie ścieżka edukacyjna zlokalizowana wokół zbiornika poprzez utworzenie dodatkowego ciągu pieszo-rowerowego po istniejących szlakach i trasach. Na tablicach edukacyjnych, które zostaną umieszczone wzdłuż ścieżki, będą informacje o występujących tu gatunkach roślin i zwierząt.

Drugi projekt realizowany przez gminę to rewitalizacja Chmielnika. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano m.in. modernizację terenu rekreacyjnego przy ul. Dygasińskiego i kompleksu edukacyjno-rekreacyjnego przy ul. Kwiatowej. Rozbudowany zostanie również monitoring wizyjny. W planach jest także utworzenie obiektu wystawienniczego wspierającego lokalnych przedsiębiorców oraz promującego gminę i wyznaczenie miejskiej trasy turystycznej "Śladami historii i kultury miasta Chmielnik". Powierzchnia obszarów objętych rewitalizacją wyniesie blisko 2,5 ha.

Gmina Daleszyce realizować będzie projekt, który przewiduje modernizację i doposażenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Daleszycach. W punkcie tym mieszkańcy gminy będą mogli bezpłatnie zostawić selektywnie zebrane odpady. Gmina planuje także materiałów promocyjnych dla mieszkańców w zakresie właściwego postępowania z odpadami. Całkowita wartość projektu wyniesie 540 tys. zł, z czego unijne dofinasowanie 376 tys. zł.

Gmina Łagów otrzymała ponad 1,8 mln zł na projekt "Historia w kamieniu zaklęta - wykorzystanie potencjałów endogenicznych w gminie Łagów". W ramach tej inwestycji zaplanowano zagospodarowanie fragmentu rynku w Łagowie, na którym utworzony zostanie punkt promocyjno-informacyjny i Głaz Georóżnorodności. Odnowione zostaną obiekty, które są w gminnej ewidencji zabytków i powstanie Minipark Georóżnorodności. Na potrzeby ruchu turystycznego zostaną zagospodarowane obiekty trasy geoturystycznej skupione w wąwozie Dule, powstanie także Wirtualna Trasa Geoturystyczna Górnej Łagowicy.

Fundacja San Giovanni na projekt "Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej" otrzymała dofinansowanie w wysokości 1,225 mln zł (1,44 mln zł - całkowita wartość projektu).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie