REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Ponad milion na zabytki w Płocku

  • Autor: PAP
  • 12 lip 2022 16:54
Ponad milion na zabytki w Płocku
Ponad 1 mln zł na remonty 18 zabytkowych obiektów w Płocku i sąsiednich powiatach, fot. shutterstock

Ponad 1 mln zł wsparcia samorządu Mazowsza trafi na odnowienie 18 zabytkowych obiektów w Płocku i sąsiednich powiatach, w tym gostynińskim i sierpeckim. Na liście zabytków znalazły się m.in. dawny Szpital dla Starozakonnych im. Izaaka Fogla w Płocku i kościół Przemienienia Pańskiego w Białotarsku.

REKLAMA

Na prace restauratorskie i konserwatorskie przy 135 mazowieckich zabytkach radni tego województwa zdecydowali się przekazać w sumie 11 mln zł z regionalnego budżetu - poinformował we wtorek urząd marszałkowski.

"To są wyjątkowe obiekty, które wymagają stałej, profesjonalnej opieki. Będziemy pomagać, bo widzimy w tym głęboki sens. Te zabytki powinny zostać zachowane w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń" - podkreślił marszałek Mazowsza Adam Struzik, cytowany w informacji prasowej.

Jak podkreślono w komunikacie, kolejny rok z rzędu nabór o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków cieszył się rekordowym zainteresowaniem - zgłoszonych zostało aż 241 wniosków, przy czym wnioskodawcy ubiegali się o wsparcie o wartości przekraczającej 39 mln zł.

"W powiatach gostynińskim, sierpeckim i płockim dotacje otrzymało 18 obiektów. Łączna wartość dofinasowania to ponad 1 mln zł" - przekazał urząd marszałkowski. Wyjaśnił przy tym, iż w tym roku wsparcie z budżetu Mazowsza pomoże m.in. w remoncie dawnego Szpitala dla Starozakonnych im. Izaaka Fogla w Płocku - 80 tys. zł, w pracach konserwatorskich i restauratorskich drewnianego wyposażenia płockiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - 50 tys. zł, a także przy odtworzeniu drzwi do nawy bocznej kościoła Przemienienia Pańskiego w Białotarsku niedaleko Gostynina - 30 tys. zł.

Urząd marszałkowski zaznaczył, iż "komisja oceniająca wnioski, decydując o wyborze zabytków do dofinansowana, kierowała się takimi kryteriami jak: konieczność przeprowadzenia prac lub robót wynikająca ze stanu zabytku, kwalifikowalność kosztów, znaczenie zabytku dla mieszkańców, w tym rola zabytku w kształtowaniu przestrzeni publicznej oraz dostępność zabytku dla społeczności lokalnej i turystów".

Jak wyjaśnia dyrektor departamentu kultury, promocji i turystyki urzędu marszałkowskiego Paweł Cukrowski, komisja oceniająca wnioski zaproponowała przyznanie dotacji w kwotach niższych od wnioskowanych, aby w ten sposób można było dofinansować ich jak największą liczbę.

"W tym roku komisja miała wyjątkowo trudne zadanie. W związku z dużym zainteresowaniem programem podjęliśmy decyzję o zmniejszeniu wsparcia na poszczególne inwestycje, tym samym dofinansowując większą liczbę wniosków. Czekamy teraz na ostateczne decyzje beneficjentów. W przypadku ewentualnych rezygnacji uruchomimy listę rezerwową" - powiedział Cukrowski.

Według urzędu marszałkowskiego, wsparcie z budżetu Mazowsza trafi też m.in. na prace remontowo-konserwatorskie wieży i krzyża kościoła św. Michała Archanioła w Woźnikach pod Płockiem - 100 tys. zł, a także na prace konserwatorskie i restauratorskie przy stolarce okiennej i drzwiowej XV-wiecznej kanonii, a obecnie siedziby Towarzystwa Naukowego Płockiego - 50 tys. zł oraz na prace związane z odnowieniem ołtarza bocznego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w opactwie benedyktynek w Sierpcu - 60 tys. zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie