REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Ponad setka kamienic na Głównym Mieście w Gdańsku z odnowionymi elewacjami

  • Autor: PAP
  • 25 sty 2018 09:11
Ponad setka kamienic na Głównym Mieście w Gdańsku z odnowionymi elewacjami
fot. unsplash

Na Głównym Mieście w Gdańsku odnowiono elewacje 123 kamienic. W ramach Programu „Gdańskie fasady OdNowa" realizowanego przez miasto i mieszkańców, budynkom nadawane są dekoracje artystyczne, głównie na ulicach: Ogarnej, Szerokiej i na Długim Pobrzeżu.

REKLAMA

Program "Gdańskie fasady OdNowa" realizowany jest na zlecenie Miasta Gdańsk przez Fundację Urban Forms od 2013 roku. Polega na nadawaniu artystycznych dekoracji elewacjom kamienic na terenie Głównego Miasta wraz z aranżacją fragmentów przestrzeni publicznej. Realizowany jest w oparciu o konkurs grantowy. Ogłoszono siódmą edycję konkursu na nadanie dekoracji kolejnym budynkom.

Partnerem projektu są mieszkańcy kamienic, reprezentowani przez wspólnoty mieszkaniowe, które wykonują we własnym zakresie przygotowawcze roboty remontowe.

W ciągu pięciu lat odnowiono 123 elewacje, z czego 23 tylko w ubiegłym roku. W 2017 r. za 390 tys. zł udekorowano elewacje o łącznej powierzchni ponad 2,7 tys. m kw. Nowy, artystyczny wygląd zyskały kamienice przy ulicach: Ogarnej i Szerokiej.

Zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak podczas spaceru kuratorskiego szlakiem odnowionych elewacji mówił, że Program jest "fantastyczną inicjatywą przywracającą urodę tej części miasta, angażująca wspólnoty mieszkaniowe i gdańszczan". Poinformował, że w minionych latach z budżetu miasta na ten cel przeznaczono prawie 2 mln zł. Zapewnił, że program będzie kontynuowany, bo pokazuje, że "nie tylko wielkie inwestycje wpływają na zmianę wizerunku naszego miasta".

Koszty wykonywanych prac pokrywają też wspólnoty mieszkaniowe, które przygotowują powierzchnię pod zdobienia, odpowiadają za oczyszczenie, uzupełnianie ubytków w elewacji. Miasto finansuje działania artystyczne, a wykonanie usługi zleca organizacji pozarządowej. Miasto zwraca uwagę, że dzięki projektowi estetyka wielu kamienic na Głównym Mieście poprawia się dzięki wzbogaceniu jej o dekoracje, które pominięto podczas odbudowy po wojnie. Na elewacjach pojawiły się detale architektoniczne i elementy zdobnicze w postaci płaskorzeźb i metaloplastyki.

Koordynator konserwatorski i artystyczny projektu "Gdańskie Fasady OdNowa", Barbara Brzuskiewicz zapewnia, że "przy każdej kamienicy wykonywana jest kwerenda historyczna". "Musimy nasze pomysły pogodzić z tym, co wolno w tym szczególnym miejscu Gdańska z elewacją zrobić" - podkreśliła.

Została ogłoszona siódma edycja konkursu na realizację projektów nadania dekoracji artystycznych elewacjom kamienic. Jest on skierowany głównie do podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku. Miasto przeznaczyło na ten cel 390 tys. zł i czeka na oferty do 15 lutego.

Projekt będzie realizowany w formie zadania publicznego Miasta Gdańska w zakresie podnoszenia jakości przestrzeni miejskiej określonego w "Programie współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi na rok 2018". 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie