REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Ponad stuletnia hala sportowa odzyskała blask

  • Autor: PAP
  • 26 mar 2018 10:16
fot. pixabay.com

Blisko 110-letnią halę sportową w Siemianowicach Śląskich otwarto po remoncie. Odnowienie obiektu, wraz z jego termomodernizacją, wsparły środki unijne przeznaczone na poprawę efektywności energetycznej infrastruktury publicznej.

REKLAMA

To kolejny odremontowany w tym mieście obiekt z długą historią związaną ze sportem. W styczniu br. po koniecznych kilkunastomiesięcznych pracach oddano tam również ponad 100-letnią pływalnię, nazywaną często przez mieszkańców "badenhalą". Przywrócenie zabytkowego obiektu do życia wsparły środki unijne na rewitalizację obszarów zdegradowanych.

Zmodernizowana teraz hala sportowa przy siemianowickim parku Pszczelnik powstała na podstawie projektu wykonanego w 1907 r. Rok później oddano ją do użytku. Początkowo była obiektem wielofunkcyjnym, przeznaczonym na uroczystości i festyny. Spełniała też funkcję hali jeździeckiej.

Po przebudowie w 1967 r, dzięki powiększeniu do rozmiaru boiska do piłki ręcznej, hala zyskała przeznaczenie typowo sportowe. Wówczas dobudowano do niej zaplecze socjalno-szatniowe, pojawiła się w niej też podłoga. W latach 60. hala była areną mistrzostw Polski w hokeju na trawie (w hali) oraz w tenisie stołowym.

Przez kilka dekad halą i całym parkiem Pszczelnik opiekowała się siemianowicka Huta Jedność. Od 1996 r. hala jest obiektem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Siemianowicach Śląskich. W ostatnich latach wymagała kompleksowego remontu.

Decyzją samorządu obiekt ostatnio przeszedł kompleksową termomodernizację z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii (22 kolektorów słonecznych. Inwestycja kosztowała ponad 4 mln zł i została dofinansowanie środkami Unii Europejskiej (na blisko 1,7 mln zł) oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

O oficjalnym otwarciu hali po remoncie poinformował w piątek wieczorem prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech. Atrakcjami były międzypokoleniowe mecze drużyn najmłodszych reprezentantów siemianowickich klubów: hokeja na trawie oraz piłkarskich. Przygotowano też galerię zdjęć sportowców - od lat 30. ub. wieku.

Hala znajduje się przy jednym ze starszych parków w regionie. Park Pszczelnik założono ok. 1870 r. Ma powierzchnię ok. 26 hektarów. Oprócz hali znajdują się w nim otwarty basen, boisko do piłki nożnej, korty tenisowe i teren rekreacyjny. Część parku zajmuje użytek ekologiczny o powierzchni 8 hektarów, którego część porasta las z fragmentami bliskimi lasom grądowym i łęgowym.

W styczniu tego roku miasto otworzyło - po niezbędnym uszczelnieniu i wzmocnieniu niecki basenowej - pływalnię miejską uważaną za najstarszy obiekt tego typu w kraju. Jej historia sięga 1906 r., kiedy powstał pierwszy projekt budynku. W 1907 r. rozpoczęto budowę zgodnie z planami autorstwa Emila Twardego z Pszczelnika; w 1908 r. basen został oddany do użytku.

W latach 70. ub. wieku zaprojektowano przedłużenie basenu do 25 m. Podczas przebudowy wyburzono pierwotną tylną ścianę ze zwieńczonym półkoliście trójdzielnym oknem. Pływalnia w 1995 r. została przejęta przez siemianowicki samorząd i uruchomiona po pierwszym remoncie. W 1997 r. decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków wpisano ją do rejestru zabytków.

Dotychczasowe prace przy pływalni umożliwiły jedynie jej dalsze funkcjonowanie. Kolejny etap modernizacji zaplanowano na ten rok. Przewidziano wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnic, podświetlenie elewacji, wymianę zniszczonych dachówek, wymianę oświetlenia, modernizację instalacji centralnego ogrzewania wraz z kotłownią i wymianę stolarki okiennej. Koszt tej inwestycji założono na ok. 3 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie