×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ponad stuletnie warszawskie malowidła będą odnowione

  • Autor: UM Warszawa
  • Opublikowano: 03 sie 2022 16:50
Ponad stuletnie warszawskie malowidła będą odnowione
Ponad stuletnie warszawskie malowidła będą odnowione, fot. shutterstock

Malowane ozdoby sufitowe z wilii przy ul. Modlińskiej 257 trafiły do pracowni konserwatora zabytków. Ze względu na bardzo zły stan budynku oraz konieczność wymiany więźby dachowej konserwatorzy zdecydowali o czasowym zdjęciu najcenniejszych polichromii z klatki schodowej.

REKLAMA

Najpierw odpowiednio przygotowano ściany. Po wstępnym oczyszczeniu z wtórnych warstw farby malowidła wzmocniono specjalistycznymi preparatami oraz zabezpieczono powierzchnię bibułką japońską i bawełnianymi gazami. Po wykonaniu konstrukcji usztywniającej odcięto tynk z malowidłami wraz z trzciną i deskowaniem. Dalsze prace konserwatorskie będą wykonywane w pracowni, a po zakończeniu remontu malowidła powrócą na ul. Modlińską.

Odkryte w XXI wieku

Polichromie powstały na początku XX w. na zlecenie właściciela wilii Leona Hajdzionego. Najpewniej zamalowano je w latach 20. i 30. XX w., gdy Hajdziony stracił majątek na rzecz Skarbu Państwa, a budynek stał się ośrodkiem dla „moralnie zaniedbanych kobiet”, które znajdowały tam schronienie i mogły nauczyć się nowego zawodu.

Fragmenty polichromii zostały odkryte dopiero w 2016 roku przez pracowniczkę Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków podczas oględzin budynku. Wkrótce po tym zlecono badania konserwatorskie, które wykazały, że większość pomieszczeń oraz klatka schodowa pokryta jest polichromiami. Szczególnie ciekawe i na wysokim poziomie artystycznym są malowidła znajdujące się na klatce schodowej. Przedstawiają główki aniołków, meandry, rozety i pęki kwiatów.

Prace w willi przy ul. Modlińskiej 257 prowadzi Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie