×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ponowny przetarg na budowę gmachu biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku

  • Autor: PAP
  • 18 gru 2018 16:03
Ponowny przetarg na budowę gmachu biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku
fot. shutterstock

Uniwersytet w Białymstoku ogłosił ponowny przetarg na budowę nowego gmachu uczelnianej biblioteki. Obejmuje on także budowę obserwatorium astronomicznego z planetarium. Oferty można składać do 31 stycznia 2019 roku.

REKLAMA

O zamiarach budowy nowego gmachu biblioteki władze Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) informowały już jakiś czas temu. W dotychczasowym budynku, który został sprzedany ze względu na przenoszenie poszczególnych wydziałów uczelni na nowy kampus, działa wojewódzka biblioteka - Książnica Podlaska.

W ubiegłym roku powstał projekt nowej uniwersyteckiej biblioteki. Na początku roku został ogłoszony przetarg na budowę i wyposażenie budynku, stanęły do niego trzy firmy. Jednak ich oferty przewyższały kwotę, jaką na ten cel chciała przeznaczyć uczelnia i przetarg został unieważniony.

Na koniec roku UwB ponownie ogłosiło przetarg na budowę oraz wyposażenie budynku. Tym razem przetarg obejmuje też budowę obserwatorium astronomicznego wraz z planetarium - można przeczytać w ogłoszeniu przetargowym zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej uczelni.

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka UwB Katarzyna Dziedzik, zorganizowane dotąd dwa przetargi na budowę obserwatorium też zostały unieważnione. Dlatego - jak dodała - w ocenie władz uczelni, ogłoszenie jednego przetargu na oba obiekty może ułatwić prace przyszłemu wykonawcy. Mówiła, że chodzi zwłaszcza o takie elementy infrastruktury, jak przyłącza cieplne czy energetyczne; gdyby wyłonieni zostali dwaj różni wykonawcy, potrzebne byłby dodatkowe uzgodnienia.

Władze uczelni na oferty w przetargu czekają do 31 stycznia 2019 roku. Założono w nim, że budynek biblioteki powstanie do połowy 2021 roku, a obserwatorium do końca maja 2020 roku.

Nowa siedziba biblioteki uniwersyteckiej będzie miała ponad 3 tys. metrów kwadr. powierzchni, będzie można w niej pomieścić 12 tys. metrów bieżących półek na woluminy. Biblioteka zostanie zbudowana na planie pięciokąta, będzie dwupiętrowa. Bryła ma nawiązywać do budynków kampusu. Na parterze znajdzie się magazyn o powierzchni ponad 850 m kw., który pomieści 500 tys. woluminów. Na tym poziomie znajdą się też pokoje pracy dla pracowników. Główną częścią na piętrze będzie atrium - zielone miejsce do wspólnego spędzania czasu, stąd będzie dostęp do czytelni z antresolą dla 150 osób, sali konferencyjnej oraz szkoleniowej.

W nowej bibliotece znajdzie się też gabinet urodzonego w Białymstoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, w którym znajdą się m.in. jego biurko i fotel, a także pamiątki i liczne publikacje należące do prezydenta.

Natomiast obserwatorium astronomiczne i planetarium wraz z Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym, które już znajduje się na kampusie, będzie - jak informowała wcześniej uczelnia - służyło popularyzowaniu nauk przyrodniczych i ścisłych.

Nowy kampus UwB otwarto w 2015 roku, ale zajęcia odbywały się już tam w 2014 roku. To największa inwestycja w dziejach uczelni; koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie