REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Potrzebny pilny remont dachu zabytkowego kościoła w Skępem

  • Autor: PAP
  • 18 lis 2021 13:33
Potrzebny pilny remont dachu zabytkowego kościoła w Skępem
Potrzebny pilny remont dachu zabytkowego kościoła w Skępem, fot. shutterstock

Pilnego remontu wymaga, uszkodzony przez nawałnicę, dach zabytkowego kościoła Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej Pani Mazowsza i Kujaw w Skępem. Naprawa więźby i poszycia dachu - konieczna by chronić m.in. malaturę wewnątrz świątyni - może kosztować ok. 1,5 mln zł.

REKLAMA

W związku z planowanym remontem dachu kościoła ojcowie bernardyni, którzy opiekują się skępskim sanktuarium, proszą o wsparcie zbiórki pieniędzy poprzez specjalne konto bankowe - informuje Kuria Diecezjalna Płocka.

"To była trąba powietrzna, która wyrwała blachę i deski na dachu kościoła. Została naruszona cała więźba dachowa. W okolicach wieży, nad chórem muzycznym i nawą kościoła, powstała 10-metrowa dziura. Jeśli tego nie wyremontujemy, deszcz może uszkodzić malaturę w tej części kościoła" - mówi o. Ekspedyt Osiadacz, proboszcz parafii pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Skępem i zarazem kustosz tamtejszego sanktuarium, cytowany przez płocką kurię.

Jak wyjaśniono w informacji, uszkodzony przez nawałnicę dach zabytkowego kościoła "został doraźnie zabezpieczony, ale ponieważ zbliża się zima, potrzebny jest pilny, kompleksowy remont". "Prawdopodobnie trzeba będzie wymienić jedną trzecią dachu, na co potrzeba ok. 1,5 mln zł" - przekazała płocka kuria. Zaznaczyła jednocześnie, iż ojcowie bernardyni kwestują w tym celu w swoich klasztorach, a parafia św. Bartłomieja w Płocku, która co roku organizuje pieszą pielgrzymkę do sanktuarium w Skępem, zebrała w ramach wsparcia zbiórki ok. 5 tys. zł.

"Za wszelkie wsparcie materialne składamy serdeczne Bóg zapłać. Każdego darczyńcę obejmujemy modlitewną pamięcią" - zapewnił o. Ekspedyt Osiadacz.

Jak przypomina płocka kuria, Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Pani Mazowsza i Kujaw w Skępem, które powstało na początku XVI wieku, to "wyjątkowe miejsce" na mapie tej diecezji - w tamtejszym kościele znajduje się, licząca 525 lat, słynąca cudami figura Matki Bożej Brzemiennej, koronowana w 1755 r. Każdego roku, zwłaszcza we wrześniu, skępskie sanktuarium jest odwiedzane licznie przez pielgrzymów przybywających tam z całej diecezji płockiej.

Informacje o Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Pani Mazowsza i Kujaw w Skępem, a także o planowanym remoncie dachu tamtejszego zabytkowego kościoła można znaleźć na stronie internetowej http://bernardyniskepe.com.

Diecezja płocka, obejmująca obecnie swym zasięgiem 11 tys. km kw. na terenie części województw mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego, została utworzona w 1075 r. i należy do najstarszych w Polsce. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie