REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Powiat cieszyński właścicielem Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich. W planach remont

  • Autor: PAP
  • 08 lip 2022 12:08
fot. Unsplash

Powiat cieszyński stał się właścicielem Muzeum Zofii Kossak i domu, w którym mieszkała i centrum kultury w Górkach Wielkich. W planach remont za ponad 13 mln zł.

REKLAMA

  • Powiat cieszyński stał się właścicielem Muzeum Zofii Kossak i domu, w którym pisarka mieszkała po powrocie z emigracji, a także centrum kultury, mieszczącego się w jej przedwojennym dworze w Górkach Wielkich.
  • Samorząd wyremontuje zabytki i będzie prowadził istniejące w nich instytucje.
  • Powiat otrzymał na remont ponad 13 mln zł z programu rządowego "Polski Ład".

Rzecznik władz powiatowych Sylwia Pieczonka podała, że starosta Mieczysław Szczurek i członek zarządu Marcin Ślęk podpisali akty notarialne przejęcia położonych obok siebie w Górkach Wielkich budynków związanych z pisarką. W formie darowizny przekazała je Fundacja im. Zofii Kossak, a także członkowie rodziny i spadkobiercy pisarki.

Starosta Mieczysław Szczurek przypomniał, że starania o przejęcie budynków trwały dwa lata.

"Podpisaliśmy akty notarialne, na mocy których staliśmy się właścicielem dworu, czyli miejsca, gdzie mieszkała Zofia Kossak, +domku ogrodnika+, w którym mieści się muzeum pisarki, a także ponad 300-letniego spichlerza" - powiedział Szczurek deklarując, że samorząd wyremontuje zabytki i będzie prowadził istniejące w nich instytucje.

Starosta przypomniał, że powiat otrzymał na remont ponad 13 mln zł z programu rządowego "Polski Ład".

"Myślę, że za dwa, trzy lata zaproszę nie tylko mieszkańców z terenu powiatu cieszyńskiego, ale również wszystkich turystów, do gruntownie odnowionego, odremontowanego i, co bardzo ważne, jedynego w Polsce Muzeum Zofii Kossak" - powiedział.

Zofia Kossak była córką Tadeusza Kossaka, bliźniaka malarza Wojciecha, wnuczką Juliusza oraz kuzynką Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Po śmierci męża Stefana Szczuckiego w 1923 r. zamieszkała w dworze w Górkach Wielkich. Dwa lata później ponownie wyszła za mąż, za Zygmunta Szatkowskiego.

Podczas wojny pisarka założyła konspiracyjne organizacje Front Odrodzenia Polski oraz Radę Pomocy Żydom Żegota. Była więźniarką niemieckiego obozu Auschwitz. Została skazana na śmierć. Dzięki staraniom władz podziemia udało się doprowadzić do jej uwolnienia. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim.

W 1945 r. wyjechała do Londynu. Po powrocie z emigracji zamieszkała w Górkach Wielkich w domu ogrodnika położonym obok dworu, który spłonął. Obecnie mieści się w nim muzeum pisarki. Zmarła w 1968 r. Spoczywa na góreckim cmentarzu.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Zofię Kossak Orderem Orła Białego. Izraelski instytut Jad Waszem uhonorował ją medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie