×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Powołanie Agencji Rewitalizacji. Jest gotowa ustawa, która niedługo wejdzie na obrady rządu

  • Autor: PAP
  • 03 mar 2023 11:14
Powołanie Agencji Rewitalizacji. Jest gotowa ustawa, która niedługo wejdzie na obrady rządu
Gliński tłumaczył, że Agencja Rewitalizacji będzie chciała "uratować to, co jeszcze da się uratować", fot. Unsplash

W planach rządu jest powołanie Agencji Rewitalizacji. "To długo oczekiwane rozwiązanie, które ma przynieść większe nakłady na zabytki, ale także agencja będzie miała za zadanie rozwiązywać pewne problemy na przykład z zaniedbanymi zabytkami"– powiedział w Radiu Rzeszów wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński i dodał, że ustawa o jej powołaniu jest już gotowa.

REKLAMA

  • W planach rządu jest powołanie Agencji Rewitalizacji.
  • Piotr Gliński: "To długo oczekiwane rozwiązanie, które ma przynieść większe nakłady na zabytki, ale także agencja będzie miała za zadanie rozwiązywać pewne problemy na przykład z zaniedbanymi zabytkami".
  • Gliński powiedział, że gotowa jest już ustawa, która powoła agencję, niedługo, jak mówił, powinna "wejść na obrady rządu".

Wicepremier Gliński w czwartek przebywał z wizytą w Przemyślu, gdzie wziął udział m.in. w otwarciu miejscowej szkoły muzycznej po generalnym remoncie.

Nawiązując do tego wydarzenia w radiowym wywiadzie wyemitowanym w piątek, Gliński podał, że jego resort wyremontował do tej pory 140 szkół, a w sumie było to 180 budynków. "Często w małych miejscowościach, w budynkach zabytkowych. Przenieśliśmy te szkoły w XXI wiek" - dodał.

Szef MKiDN mówił również o działaniach ministerstwa w obszarze ochrony zabytków. W tym kontekście wymienił planowane powołanie Agencji Rewitalizacji. "To długo oczekiwane rozwiązanie, które ma przynieść większe nakłady na zabytki, ale także agencja będzie miała za zadanie rozwiązywać pewne problemy na przykład z zaniedbanymi zabytkami" - podkreślił.

Gliński powiedział, że gotowa jest już ustawa, która powoła agencję, niedługo, jak mówił, powinna "wejść na obrady rządu".

Jak tłumaczył wicepremier, agencja "przyniesie znaczne większe nakłady na zabytki niż do tej pory".

"Agencja zajmie się tym wszystkim, co dotychczas nie można było rozwiązać. Chodzi tu o problemy zabytków zaniedbanych, zabytków, gdzie właściciele nie mieli środków, żeby się nimi zająć czy zabytków dużych, gdzie nie było pomysłu na co je przeznaczyć. Agencja Rewitalizacji będzie miała także prawo przejmowania zabytków na własność, w pewnych warunkach oczywiście" - zaznaczył.

Wicepremier powiedział również, że agencja będzie miała możliwość pozyskiwania funduszy pozabudżetowych, w tym celu będzie współpracowała z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Gliński tłumaczył, że agencja będzie chciała "uratować to, co jeszcze da się uratować". "Chcemy podnieść i pomóc także miastom takim jak Przemyśl, Łódź i Wałbrzych, czyli tam, gdzie ta rewitalizacja miejska wymaga wsparcia, właśnie w postaci funkcjonowania tego rodzaju rządowej Agencji Rewitalizacji" - stwierdził.

Jak podkreślił, powołanie agencji to jest 3. etap reformy w zabytkach.

Szef MKiDN przypomniał, że jego resort zwiększył budżet programu na ochronę zabytków, który jest realizowany przez ministerstwo, z 90 mln zł do obecnych 250 mln zł.

W tym kontekście wymienił też program ochrony na zabytki w ramach Polskiego Ładu. Budżet tego programu wynosi 3 mld zł. niedługo zakończyć ma się nabór wniosków.

Gliński w czasie wywiadu był pytany również o program "Iskry Niepodległej". Będąc w czwartek w Przemyślu zainaugurował ogólnopolską trasę tego projektu.

W jego opinii, takie projekty budują tożsamość i wspólnotę narodową. Wicepremier podkreślił, że jest to bardzo ważne, co potwierdziła wojna w Ukrainie. Jak tłumaczył, Putin chciał zniszczyć Ukrainę, a "nadział się właśnie na ukraińską tożsamość".

"Bo to z tej tożsamości wynika siła do obrony przed tak straszliwym agresorem i dlatego każda mądra wspólnota musi o to dbać" - argumentował.

Szef MKiDN zaznaczył, że o tę wspólnotę dbają państwa Europy Zachodniej takie jak Niemcy czy Francja. Podał dane, z których wynika, że Niemcy wydają na media publiczne, które "realizują niemiecką misję" 8 mld euro.

"Z tej kwoty pół mld euro przeznaczone jest tylko na zagranicę, na Deutsche Welle czy jak to tam się nazywa, czyli na propagandę niemiecką za granicą. Polska opozycja krzyczy, że naszą telewizję i radio publiczne wspieramy kwotą 2,5 mld zł" - mówił.

Gliński podkreślił, że konieczne jest wspieranie projektów, które budować będą nasza tożsamość narodową. Dlatego, jak zadeklarował, takie programy jak "Iskry Niepodległej" będą realizowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie