Powściągliwie i prosto - zobacz dom dla niepełnosprawnych umysłowoPropertydesign.pl - 31-05-2016 10:34


W Sopocie powstanie dom dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Projektując obiekt architekci przyjęli zasadę zachowania powściągliwości przy wyborze formy budynku, żeby stanowiła neutralne tło dla historycznej zabudowy i istniejącej oraz planowanej zieleni.

Architekci kierowali się zasadą prostoty. Stąd forma podstawy - prostopadłościan z rozcięciem, w celu zaakcentowania wejścia, przenikający się z formą stromego dachu. Budynek posiada dwie kondygnacje nadziemne i poddasze użytkowe.

Prostą formę uzupełniają stosowane z umiarem szlachetne materiały. Pokrycie dachu i część ściany wykonane będzie z elementów blachy tytanowo cynkowej w stonowanych kolorach inspirowanych naturą.

Budynek, w swej formie, upodabnia się do otaczających, zmieniających kolory drzew. Architekci zaproponowali oryginalny układ kwadratowych elementów z blachy. Żaluzje drewniane wprowadzają ciepły nastrój na tle utrzymanych w jasno‐piaskowej tonacji ścian budynku. Drewniane obramowania wnęk okiennych w północnej części pomagają utrzymać jednolity charakter budynku.

- Ośrodek będzie pełnił dwie zasadnicze funkcje: mieszkalną oraz usługową (rehabilitacja fizyczna, społeczne zawodowa). Funkcje te ulokowano w odrębnych wydzielonych fragmentach budynku połączonych wspólną komunikacją. W centralnej części budynku znajdować się będzie hol wejściowy. Z holu dostępne będą sala wielofunkcyjna i rehabilitacyjna z możliwością ich połączenia – wyjaśnia architekt Adam Drohomirecki. 

Projektowana nieruchomość znajdować się będzie w sąsiedztwie parku należącego do Herbstów.  Wyjątkowo udana próba wkomponowania budynku w otaczającą zieleń, tę która już jest i która zostanie powiększona o zrewitalizowany, dokupiony przez gminę park rodziny Herbstów, sprawią iż będzie to jedna z piękniejszych zielonych i otwartych przestrzeni publicznych w naszym mieście.

W ośrodku będzie 20 pokoi. Zamierzeniem fundacji jest stworzenie na terenie Sopotu domu, w którym dożywotnie schronienie znajdą dorosłe osoby niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Obiekt zaprojektował zespół architektów: arch. Adam Drohomirecki, arch. Mikołaj Ćwidak, arch. Jakub Drohomirecki i arch. Paulina Antoszkiewicz.

Szacunkowy koszt inwestycji to około 3,4 mln zł. Planowane rozpoczęcie prac powinno nastąpić po przekazaniu w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej obejmującej działkę 126/6 położoną przy ul. Władysława IV. Projekt stosownej uchwały skierowany zostanie na jesienną sesję Rady Miasta Sopotu.

Nim rozpocznie się budowa domu dla niepełnosprawnych umysłowo, zostanie rozpoczęta rewitalizacja sąsiadującej działki, będącej parkiem rodziny Herbstów, a którą to działkę z dawnym założeniem parkowym, miasto odkupiło od prywatnego właściciela. Miasto wspólnie z Sopocką Szkołą Wyższą zamierza teren zagospodarować uporządkowaną zielenią tak, by uczynić w pełni dostępnym i oddać mieszkańcom, tworząc nową, ogólnodostępną przestrzeń zieloną. Założenia rewitalizacyjne powinniśmy poznać w połowie czerwca br.