Powstaje Dom Seniora w okolicy OFF PiotrkowskaPAP - 24-02-2021 14:03


W okolicy OFF Piotrkowska - kompleksu w centrum Łodzi, opanowanego przez przedstawicieli przemysłów kreatywnych, klimatyczne restauracje i sklepiki - powstaje Dom Dziennego Pobytu Senior Wigor. Miasto ulokowało go w świeżo wyremontowanej kamienicy przy ul. Sienkiewicza 79.

OFF Piotrkowska to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Łodzi, kilka lat temu przez czytelników National Geografic uznane za jeden z "nowych cudów Polski". Na terenach dawnej przędzalni i tkalni Franciszka Ramischa mieszczą się pracownie architektów, projektantów mody, restauracje, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, showroomy, concept store. W cieplejszych miesiącach w postindustrialnej przestrzeni pojawiają się ogródki i targi ekologiczne; teraz będą na nią wychodzić okna najnowszego w Łodzi domu Senior Wigor.

"Frontowa kamienica przy ul. Sienkiewicza 79 przeszła kompleksowy remont, podobnie jak jej oficyny. Ostatnią z nich zamieniliśmy w centrum seniora Vigor, z salą klubową i pomieszczeniami do zajęć artystycznych i aktywizujących. Ten budynek został otwarty na OFF Piotrkowska oknami i balkonami" - podkreślił wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

Posesja przy Sienkiewicza 79, która zamyka kompleks OFF Piotrkowska od strony wschodniej, do niedawna straszyła swoim wyglądem. Po remoncie zamieniono ją w wielofunkcyjny kompleks, który będzie oferował różne formy aktywności. Oprócz domu dziennego pobytu dla seniorów, na ostatnim, dobudowanym piętrze kamienicy ulokowano cztery mieszkania komunalne i jedno pięciopokojowe mieszkanie chronione dla osób z niepełnosprawnościami.

"Ciekawostką na podwórku, które mocno zazieleniliśmy i które z pewnością będzie służyło sąsiedzkim spotkaniom, jest zabytkowa studnia. Pod szklanym wiekiem można podglądać jej mechanizm. To nie koniec zmian w tej okolicy, wiosną wystartuje remont fabryki Wigencja, w tym roku rozpoczną się także kolejne inwestycje na OFF-ie. Dzięki temu wszystkiemu Piotrkowska rośnie nam wszerz, sięgając do ulicy Sienkiewicza - dodał Pustelnik.

Zapowiadana od kilku lat rewitalizacja dawnej przędzalni Wigencja, która znajduje się po drugiej stronie nowego domu Senior Wigor, ma kosztować ok. 39 mln zł; dzięki niej podupadający zabytkowy obiekt ma zamienić się w centrum dla dzieci - swoją siedzibę znajdzie tam Teatr Pinokio i nowoczesna biblioteka dla najmłodszych.

Remonty Wigencji i nieruchomości przy ul. Sienkiewicza 79 to część większego projektu rewitalizacji obszarowej dotyczącej VI obszaru rewitalizacji, czyli kwartału ulic: Piotrkowska, Roosevelta, Sienkiewicza.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ je/