×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Powstaje mural z okazji 20-lecia międzynarodowej wymiany studenckiej na UŁ

  • Autor: PAP
  • 26 lip 2018 13:20
Powstaje mural z okazji 20-lecia międzynarodowej wymiany studenckiej na UŁ
Jeden z łódzkich murali, fot. PTWP / AL

Kolejny mural ozdobi w Łodzi jeden z akademików Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ). W ten sposób uczelnia i stowarzyszenie Erasmus Student Network zamierzają uczcić 20-lecie programu międzynarodowej wymiany studentów Erasmus w Polsce.

REKLAMA

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy UŁ Paweł Śpiechowicz, dzieło hiszpańskiego artysty o pseudonimie "Okuda" powstaje z inicjatywy stowarzyszenie Erasmus Student Network (ESN) Polska, które z okazji obchodów 20-lecia programu Erasmus w Polsce oraz swojego istnienia postanowiło stworzyć niebanalny pomnik różnorodności.

"Cieszymy się, że to właśnie w przestrzeni Uniwersytetu Łódzkiego ESN Polska upatrzył sobie miejsce na ten mural. UŁ został wybrany ze względu na ogromny sukces w internacjonalizacji oraz łączące obie instytucje wartości. Skupiają się one w przedsięwzięciu Uniwersytet Różnorodny - promującym jedność w różnorodności wśród społeczności akademickiej oraz wszystkich mieszkańców Łodzi" - podkreślił Śpiechowicz.

Wielkoformatowa grafika ozdobi jedną ze ścian X Domu Studenta UŁ "Olimp" na osiedlu Lumumby. Autorem dzieła jest znany w świecie street art'u "Okuda". Temat jego pracy ma nawiązywać do idei międzynarodowej wymiany studenckiej - otwarcie na wielokulturowość, jedność i tolerancję.

Jak zapewniają inicjatorzy przedsięwzięcia, wizja artysty o stworzeniu muralu o takim charakterze nie jest przypadkowa. "W swoich pracach z reguły wykorzystuje symbole nawiązujące do idei współistnienia różnych kultur i do natury człowieka. Tworzy używając form geometrycznych i wplatając w nie symbole ze świata zwierząt i ludzi. Jego wielkoformatowe malowidła oglądać można w największych miastach świata - Nowym Jorku, Berlinie czy Londynie" - zaznaczyli.

"Cieszymy się, że wybór padł na artystę z Hiszpanii ponieważ to właśnie Hiszpanie stanowią jedną z najliczniejszych grup przyjeżdżających na wymianę Erasmus do Uniwersytetu Łódzkiego. Hiszpania jest także najczęściej wybieranym kierunkiem wyjazdu w ramach programu Erasmus wśród studentów i pracowników UŁ" - powiedziała kierowniczka Biura Współpracy z Zagranicą UŁ Liliana Lato.

Mural ma być gotowy w sobotę. Jego projekt wsparli finansowo m.in. Uniwersytet Łódzki, Fundacja Urban Forms, ESN Polska oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W ostatnich latach w Łodzi powstało ponad 50 murali zaliczających się do sztuki street art'u. Obecnie w mieście trwa Festiwal Urban Forms 2018 promujący sztukę ulicy. W tym roku jego ramach na budynku przy ul. Pomorskiej powstał pierwszy w Łodzi trójwymiarowy mural. Na piątek przy ul. Zgierskiej zaplanowano natomiast odsłonięcie grafiki upamiętniającej historię Łodzi, która powstała z okazji zbliżającej się 595. rocznicy uzyskania przez Łódź praw miejskich.

Uruchomiony przez Komisję Europejską program Erasmus zainaugurowano w 1987 roku. Uczelnie z Polski przystąpiły do niego w 1998 roku. Od tamtej pory z wymiany studenckiej skorzystało ponad 200 tys. polskich studentów oraz pracowników uczelni.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie