Powstaje nowy rynek ŁazarskiUM Poznań - 03-06-2020 12:22


Trwają prace przy przebudowie rynku Łazarskiego w Poznaniu. Obecnie toczą się one głównie pod ziemią oraz przy budowie fundamentów pod kilkadziesiąt słupów, które będą podtrzymywać dach. Inwestycja zakończy się jesienią przyszłego roku.

Pod koniec stycznia rozpoczęły się prace na skwerze im. Kazimierza Nowaka, a od połowy kwietnia objęły one resztą terenu, który ma większą powierzchnię niż poznański Stary Rynek.

- Po półtora miesiąca od rozpoczęcia robót na płycie głównej rynku widać już pierwsze efekty. Nie są to na tym jeszcze etapie  prace spektakularne, bo w tej chwili głównie  dotyczą budowy podziemnej sieci infrastruktury technicznej. Są one jednak bardzo ważne z punktu widzenia procesu  budowlanego, żeby na końcu pokazać efekt, taki jak na wizualizacjach - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, który, wraz z radnymi: Martą Mazurek, Łukaszem Mikułą i Filipem Olszakiem, sprawdzał zaawansowanie prac na centralnym placu Osiedla Św. Łazarz. - Dobrze, że zdecydowaliśmy o niedzieleniu prac na etapy. Dzięki temu koszt całej inwestycji będzie mniejszy, wszystkie prace będą trwały krócej, a centralne miejsce Łazarza będzie szybciej dostępne dla mieszkańców - kontynuuje Mariusz Wiśniewski

Rynek wielofunkcyjny

Do tej pory Rynek Łazarski pełnił głównie funkcję handlową. Po przebudowie stanie się przestrzenią wielofunkcyjną, wychodzącą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców. W miejscu obecnego rynku powstanie nowoczesne zadaszone targowisko na planie koła z dogodnym dojazdem i miejscem dla dostaw. Poprawiona zostanie też jakość infrastruktury technicznej. Nowe chodniki będą szersze, a przestrzeń umożliwi organizację wydarzeń plenerowych. Pojawi się także zielony skwer i teren na kawiarniane ogródki, fontanna oraz miejsce zabaw dla dzieci.

Skwer im. Kazimierza Nowaka, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Łazarskiego, zyska nowe oblicze - jego północna część stanie się deptakiem (z możliwością dojazdu dla mieszkańców), a wyjątkowy kameralny charakter nada temu miejscu oświetlenie, montowane na stalowych linkach rozciągniętych pomiędzy budynkami.

Cały teren wokół rynku stanie się strefą zamieszkania z wyniesionymi skrzyżowaniami. Projektowana zieleń będzie mieć naturalny charakter. Nasadzonych zostanie ponad 50 nowych drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Rynek Łazarski to kolejna inwestycja w Poznaniu zrealizowana przez Skanska S.A. W ubiegłych latach firma ukończyła m.in. takie inwestycje jak rondo na ul. Starołęckiej, wiadukt Łęczyca, Park Rataje czy odcinek "Wartostrady" wzdłuż rzeki Warty.

Przetarg na przebudowę rynku został rozstrzygnięty w grudniu 2019 roku. Roboty budowlane zakończą się jesienią 2021 r. Inwestycja będzie kosztować ponad 42 mln zł.