Powstaje wiata z zabytkami kolei wąskotorowejPAP - 08-12-2020 09:59


Na stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej (BKL) w Majdanie w Bieszczadach powstaje wiata muzealna, gdzie zgromadzone zostaną zabytki związane z dziejami kolei wąskotorowej. Znajdzie się tam m.in. sześć lokomotyw, czy kilkanaście różnego typu wagonów kolejowych.

"Wykorzystujemy zimową przerwę w regularnym kursowaniu kolejki m.in. na budowę wiaty muzealnej. Równolegle remontujemy także nasz tabor oraz torowiska" - powiedział we wtorek prezes fundacji zarządzającej BKL Mariusz Wermiński.

W tym roku kolejka leśna przewiozła ponad 130 tys. osób. W ocenie Wermińskiego, "mimo zawieszenia działalności w maju i częściowo w czerwcu był to dobry sezon".

Z powodu pandemii koronawirusa pierwsze składy kolejki na trasę wyjechały dopiero w połowie czerwca. Półtora miesiąca później niż normalnie.

W lipcu i sierpniu BKL organizowała codziennie średnio po osiem kursów zamiast planowanych pięciu. Sporym zainteresowanie cieszyła się również we wrześniu i październiku.

Od listopada do końca kwietnia - poza feriami, kiedy kursuje w środę i sobotę - kolejka jeździ na zamówienia. "W tym roku także jesteśmy gotowi, żeby kursować w zimie. Jednak wszystko zależy od decyzji dotyczących obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią" - mówił Wermiński.

BKL kursuje z Majdanu koło Cisnej do Przysłupia i z Majdanu do Balnicy. Pierwsza trasa liczy 12 km, a druga 9 km.

Bieszczadzka kolejka wąskotorowa powstała w 1898 r. Przez wiele lat służyła do transportu drewna. Kiedy w latach 20. XX wieku przeszła pod zarząd lwowskiej dyrekcji PKP, rozpoczęła przewóz ludzi.

Na początku lat 90. ubiegłego stulecia ze względów ekonomicznych kolejkę wyłączono z eksploatacji. W 1996 r. utworzona została Fundacja BKL, która postanowiła utrzymać zabytkową kolejkę w ruchu i uczynić z niej atrakcję turystyczną.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ dki/