REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Powstał filmowy przyczynek do dyskusji o przekształceniu rzeki Rawy

  • Autor: PAP
  • 06 paź 2022 13:07

Filmowy przyczynek do dyskusji o przekształceniu rzeki Rawy, która przecina m.in. centrum Katowic wraz z kampusem Uniwersytety Śląskiego, powstał w ramach współpracy festiwalu Miedzianka Po Drodze i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).

REKLAMA

- Film pozwala zobaczyć Rawę z bliska. To wcale nie jest oczywiste - wielu mieszkańców Metropolii, choć wie, że Katowice leżą nad Rawą, nigdy nie widziało jej brzegów. Przez lata Rawa nie miała dobrej prasy. Teraz powoli się to zmienia, również dzięki działaniom organizowanym lub wspieranym przez Metropolię - poinformował w środę Łukasz Zych z biura prasowego GZM.

Jak przypomniał, rzeka zainspirowała studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, którzy poświęcili jej swoje prace. W ten sposób powstała wystawa, której mecenasem była GZM. Wystawa, którą m.in. przypomina przygotowany teraz film, była prezentowana w starej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach. 

 

- Łatwo przyklejamy do niej łatki, że jest pomnikiem antropocenu, że jest jakąś rzeką miejską. Wydaje mi się, że dla nas jest dzisiaj przede wszystkim wyzwaniem i inspiracją do zastanowienia, jak dziedzictwo miejsca, miasta, regionu przemyśleć na nowo" - dodaje Hańderek.

- Jesteśmy w samym centrum, w sercu kampusu Uniwersytetu Śląskiego; to jest jednocześnie śródmieście Katowic"- mówi w filmie Paweł Jaworski, urbanista z Experimental Urbanism, uczestniczący w pracach Metropolitalnej Szkoły Prototypowania.

- To jest taki teren, obszar, który władze Katowic, władze Uniwersytetu, władze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - specyficznego ciała administracyjnego, które jednoczy miasta wokół Katowic i same Katowice - chcą przekształcić, zamienić w żywą część centrum, ale też żywy, dobrze funkcjonujący kampus - zasygnalizował Jaworski. - W naszym eksperymencie będziemy się zastanawiali, na ile kampus jest powiązany z rzeką. Bo to jest dziwna sytuacja przestrzenna, gdzie kampus jest przecięty rzeką, ale ta rzeka jest ukryta w betonowym korycie - i jej nie widać; jej - poruszając się po kampusie - nie widać ani nie słychać. Jest pozbawiona zieleni, pozbawiona szumu rzecznego czy zwierząt rzecznych czy roślinności - wyjaśnił.

- Tutaj mamy taką ciekawą sytuację na Śląsku, bo wielkie cywilizacje powstawały nad rzekami, a tutaj - my z intencją, tą kulturą materialną, rozwojem przemysłu - ukształtowaliśmy rzeki, a nie rzeki nas - wskazała w filmie Magdalena Foltyniak z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. - Rawa jest ciekiem i ściekiem oczyszczonym - ona została przez nas pogwałcona. Nie możemy porównywać jej do wielkich rzek, z którymi łączy się życie codzienne, a jednocześnie ona jest częścią miasta, której dzisiaj trochę się wstydzimy. Rzeka jest dla nas, na skalę Metropolii, tematem uniwersalnym, dlatego że rzeka przepływa przez różne miasta, łączy interesy, łączy historie; rzeka też dzieli - zastrzegła Foltyniak.

Przestrzeń nad Rawą stała się również tematem kolejnej edycji Metropolitalnej Szkoły Prototypowania. Szkoła to projekt GZM, zakładający współpracę specjalistów inżynierii miejskiej, urbanistyki i rewitalizacji - zewnętrznych i pracujących dla miast - służący wypracowaniu rekomendacji dot. przekształcania wybranych przestrzeni, aby nadawać im nowe funkcje lub optymalizować dotychczasowe.

Działanie w przestrzeni akademickiej Katowic ma być prowadzone w ramach Konsorcjum Akademickiego Katowice - Miasto Nauki (w związku z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki na 2024 r.). Dzięki prototypowaniu w przyszłości nad Rawą ma powstać przestrzeń pozwalająca m.in. na dostęp do nauki także poza murami uczelni.

Jak zapowiada GZM, uczestnicy Szkoły zrealizują tymczasową aranżację przestrzeni części kampusu Uniwersytetu Śląskiego, w rejonie doliny Rawy, w okolicy Wydziału Nauk Społecznych. W przyszłości przywrócona do stanu naturalnego Rawa ma bowiem stać osią parku rzecznego, łączącego funkcje przyrodnicze, ekologiczne i badawcze. Teraz chodzi m.in. o doprecyzowanie tych funkcji.

Działanie to ma być wstępem do październikowych rozmów o docelowym zagospodarowaniu terenu. Wnioski z rozmów mają zostać wykorzystane w trakcie pracy nad wizją trwałej przebudowy katowickiego kampusu.

Sama Rawa kojarzy się katowiczanom źle. Dawne źródła rzeki na terenie Świętochłowic wyschły w wyniku szkód górniczych. Przykrytym trzynaście lat temu na terenie Świętochłowic i Chorzowa korytem płynęły niemal wyłącznie ścieki komunalne i przemysłowe. W 2011 r. zmodernizowano, także pod kątem oczyszczania całości wód Rawy, oczyszczalnię Klimzowiec na pograniczu Chorzowa i Katowic.

Odtąd prowadząca także wody z kanalizacji deszczowej Rawa nie śmierdzi, a jej koryto, w ramach stopniowo prowadzonych prac, jest oczyszczane i zagospodarowywane. W poprzednich latach na wschód od katowickiego rynku, pod którym rzeka przepływa w zakrytym kanale, powstały tzw. bulwary Rawy - odsłonięty teren ze ściśle obetonowanym nabrzeżem, alejkami i ławkami.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie