×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Powstał kolejny ogród botaniczny na Pomorzu Zachodnim

  • Autor: PAP
  • 19 lis 2018 09:44
Powstał kolejny ogród botaniczny na Pomorzu Zachodnim
fot. Fotolia

Nowy ogród botaniczny powstał na ponad 2-hektarowej działce w Niegoszczy, kilka kilometrów od nadmorskiego Mielna. Jego budową zajęła się fundacja Regnum Vegetable, która na ten cel uzyskała ponad 2 mln zł dotacji. W piątek ogród zainaugurował działalność.

REKLAMA

Jak poinformowały służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodnipomorskiego ogród w Niegoszczy, którego budową zajęła się fundacja Regnum Vegetable, jest miejscem ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Posadzonych zostało w nim kilkaset rodzimych gatunków drzew, kwiatów i krzewów. Wzbogaciły je trawniki i rabaty ozdobne.

W ramach inwestycji powstał budynek gospodarczy, szklarnia, obiekt techniczny, oczko wodne, chodniki, ścieżki spacerowe oraz tarasy widokowe. Jak podkreśliły służby prasowe UM WZ, atrakcja w Niegoszczy, która zainaugurowała swa działalność w piątek "ma służyć pasjonatom ogrodnictwa, kolekcjonerom roślin, szkółkarzom, naukowcom, ale także mieszkańcom regionu np. dzieciom i młodzieży, bowiem to idealne miejsce na odbycie lekcji biologii na żywo".

Gotowy ogród botaniczny udostępniony zostanie zainteresowanym w przyszłorocznym sezonie wegetacyjnym. Koszt inwestycji wyniósł 2,4 mln zł, z których ponad 2 mln zł stanowiła unijna dotacja przyznana w ramach RPO WZ 2014-2020. Na 12 złożonych wniosków z województwa zachodniopomorskiego, trzy otrzymało dotację, w tym mieleńska fundacja Regnum Vegetable. Stosowana umowa została podpisana w kwietniu.

Ogród botaniczny w Niegoszczy jest czwartym na Pomorzu Zachodnim, po ogrodach tematycznych "Hortulus" w Dobrzycy, ogrodzie dendrologicznym w Przelewicach i ogrodzie botanicznym w Szczecinie. Poprowadzi go mieleńska fundacja, która powstała w 2016 r. i której celem jest rozwijanie i promowanie w Polsce ogrodnictwa roślin ozdobnych, o czym sama informuje na swojej stronie internetowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie