REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Powstał niezwykły przewodnik po zrewitalizowanych przestrzeniach Gdańska

  • Autor: PAP
  • 22 sty 2018 09:48
Powstał niezwykły przewodnik po zrewitalizowanych przestrzeniach Gdańska
fot. unsplash

Dwa darmowe przewodniki o dzielnicach Gdańska - Biskupia Górka, Stary Chełm oraz Nowy Port, poddawanych rewitalizacji wydało Biuro Rozwoju Gdańska (BRG). Ich autorami są miejscowi mieszkańcy angażujący się jako lokalni przewodnicy.

REKLAMA

Za kilka miesięcy BRG ma opublikować dwa kolejne wydawnictwa na temat Oruni oraz Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia.

- Wydajemy te przewodniki w ramach realizacji projektu rewitalizacji tych części Gdańska. To był w zasadzie pomysł mieszkańców tych dzielnic, którzy uważali, że tym obszarom miasta należy się więcej uwagi i większa promocja wśród gdańszczan i turystów - powiedziała PAP Monika Domachowska z Zespołu Komunikacji Społecznej BRG.

Dodała, że Biskupia Górka, Stary Chełm, Nowy Port, Orunia, Dolne Miasto i Stare Przedmieście to "urocze, chociaż nieco zaniedbane i zapomniane zakątki" Gdańska.

- Rzadko są odwiedzane przez gdańszczan i turystów, a szkoda, bo mają wiele do zaoferowania. Nie można im odmówić autentyzmu. Zniszczenia wojenne dotknęły je w stosunkowo niewielkim stopniu. Jednak przez lata przylgnął do nich wizerunek miejsc niewartych odwiedzenia, a nawet niebezpiecznych. Tego rodzaju opinii nie podzielają ich mieszkańcy (...) Zresztą w ostatnich latach postrzeganie tych części Gdańska powoli się zmienia. Najlepiej widać to na przykładzie Dolnego Miasta, które po I etapie rewitalizacji z miejsca nieznanego gdańszczanom staje się lokalizacją modną i pełną atrakcji - oceniła Domachowska.

W przewodnikach ilustrowanych zdjęciami i rysunkami oprócz historii danych miejsc i opisu zabytków jest też wiele ciekawostek. Zawierają też informacje o działaniach rewitalizacyjnych. - To cenne publikacje również dla turystów, zwłaszcza tych, którzy zwiedzając Gdańsk, chcieliby wyjść poza najbardziej uczęszczany szlak i poznać mniej znane oblicze miasta - zaznaczyła Domachowska.

Przewodniki w wersji papierowej dostępne są w siedzibie BRG, publikacje można też pobrać w formie elektronicznej.

Dolne Miasto, Plac Wałowy i Stare Przedmieście, Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Biskupia Górka i Stary Chełm oraz Orunia objęte są Gminnym Programem Rewitalizacji o wartości ponad 120 mln zł, z czego ponad 76 mln wyniesie dofinansowanie unijne. Przedsięwzięcie będzie realizowane w latach 2018-2023.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie