×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Powstała „Niemapa” Katowic – ilustrowany przewodnik po mieście

  • Autor: PAP
  • 22 mar 2018 16:38
Powstała „Niemapa” Katowic – ilustrowany przewodnik po mieście
fot. pixabay

Katowice mają swoją „Niemapę” - ilustrowany, przypominający grę planszową przewodnik, nie tylko dla dzieci. Zachęca on do spacerów po ciekawych, czasami nieoczywistych miejscach – przybliżając lokalną architekturę, kulturę czy kuchnię - oraz do wykonania różnych zadań.

REKLAMA

Tworząc "Niamapę" dla Katowic, jej autorzy zaprosili mieszkańców, by wytypowali miejsca, które powinny znaleźć się w przewodniku. Zostało wybranych kilkanaście najbardziej atrakcyjnych dla dzieci i dostępnych dla rodzin. Na "Niemapie" można też dopisać własne miejsce. Można też na niej rozwiązywać różne zadania. Do "Niemapy" jest dołączona pocztówka w pozdrowieniami z Katowic.

"Mam nadzieję, że dzięki +Niemapie+ spojrzycie na Katowice na nowo i zobaczycie, że to jest naprawdę fajne miasto do życia" - powiedziała podczas czwartkowej konferencji pomysłodawczyni "Niemapy" Małgosia Żmijska z Łodzi. Jak dodała, kiedy tworzyła przewodnik, zaskoczeniem dla niej było to, jak Katowice są uporządkowane, zielone i bogate w kulturę.

Na pomysł pierwszej "Niempy" Żmijska wpadła wraz z koleżanką przed trzema laty. Obie w podobnym czasie zostały mamami i zamarzyły, by ich dzieci mogły w przystępny sposób poznać najciekawsze zakątki Łodzi. Tak powstała pierwsza "Niemapa", której 10 tys. egzemplarzy rozeszło się w kilka dni. Później powstały podobne wydawnictwa, dedykowane kolejnym miastom.

"Ta nasza mapa nie odnosi się do geografii, nie ma znaczenia, gdzie jest północ, południe, wschód czy zachód. Wygląda bardziej jak gra planszowa, dlatego nazywamy ją +Niemapą+" - wyjaśniła Żmijska. "Dedykujemy ją głównie rodzinom i dzieciom, które już czytają, ale tak naprawdę jest ona dla wszystkich - także dziadkowie znajdują w niej materiał, który pozwala im nawiązać kontakt z dzieciakami" - dodała Żmijska.

Jak mówił Aleksander Krajewski z fundacji "Napraw sobie miasto", "Niemapa" dla Katowic ma przedstawiać najciekawsze obiekty, historie i miejsca - nie tylko te powszechnie znane, także poza Śląskiem - jak Spodek, Nikszowiec czy siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Można na niej znaleźć m.in. Muzeum Historii Komputerów, Dolinę Trzech Stawów, hałdę w Kostuchnie i oczyszczalnię ścieków Gigablok, w której działa ścieżka edukacyjna. W przewodniku znalazły się też np. śląskie słowa i atlas śląskich stworów

"Nie ma tu suchych opisów, jakie można znaleźć w klasycznych przewodnikach, natomiast jest to świetny pretekst, by wyjść z domu czy hotelu i pójść na spacer, dowiedzieć się czegoś ciekawego, zainspirować się tym miastem" - wskazał Krajewski.

Marcin Stańczyk z Wydziału Promocji katowickiego magistratu ocenił, że każdy nietuzinkowy sposób przybliżania ludziom ciekawych miejsc jest dobry. Wyraził, przekonanie, że "Niamapa" Katowic sprawdzi się co najmniej tak dobrze, jak w w innych miastach, w których już wcześniej powstała. "+Niemapa+, choć jest analogowym produktem, jest bardzo interaktywna. Ktoś, idąc zaproponowanym na niej szlakiem może poznawać i dotykać to miasto" - powiedział Stańczyk.

"Niemapa" jest dostępna w Centrum Informacji Turystycznej na katowickim Rynku. Będzie także wykorzystywana w różnych działaniach promocyjnych. Planowane jest wydanie "Niemap" kolejnych miast, niewykluczone, że w przyszłości powstaną też kolejne edycje "Niemapy" dla Katowic.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie