REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Powstała pierwsza mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu

  • Autor: PAP
  • 13 lis 2021 10:21
Powstała pierwsza mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu
Powstała pierwsza mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu, fot. shutterstock

Blisko 160 minut nagrań, wykonanych w 40 lokalizacjach, zawiera pierwsza mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu. Jej autorem jest Piotr Dąbrowski, muzyk i artysta dźwiękowy oraz prezes Fundacji Nobiscum. Dwupłytowe wydawnictwo CD ukaże się w grudniu w nakładzie 700 sztuk i będzie dostępne nieodpłatnie.

REKLAMA

Piotr Dąbrowski jest autorem pierwszej mapy dźwiękowej Płocka, która powstała w 2020 r. przy wsparciu finansowym tamtejszego Urzędu Miasta - na dwupłytowym albumie utrwalono m.in. dźwięki ulic i parków. Projekt "Rozśpiewana swoim szumem. Mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu" został z kolei zrealizowany dzięki dofinansowaniu samorządu województwa.

"Mapa dźwiękowa Wisły to podobnie jak w przypadku dźwiękowego pejzażu Płocka blisko 160 minut nagrań, które powstały w 40 różnych miejscach w czasie kolejnych wypraw wraz z nurtem rzeki biegnącej przez Mazowsze" - powiedział PAP o projekcie Dąbrowski. Jak dodał, nagrania powstawały podczas kolejnych wypraw prowadzących szlakiem wzdłuż Wisły, które trwały z przerwami trzy miesiące - w trakcie podróży autorowi nagrań towarzyszyła jego żona Gabriela Nowak-Dąbrowska, która odwiedzane miejsca dokumentowała fotograficznie i video.

"Pierwsze nagrania powstały w miejscowości Borek. Ostatnie w miejscowości Nowy Duninów. Po drodze, na obu brzegach Wisły, odwiedzaliśmy wsie, miasta, a także miejsca, gdzie nieczęsto staje stopa człowieka. Wszędzie, także w wielkomiejskim otoczeniu, jak choćby w Warszawie, utrwalałem dźwięki charakterystyczne dla danej lokalizacji i chwili" - wyjaśnił Dąbrowski. Dodał, że w ten sposób powstał zbiór nagrań ukazujący zarówno soundscape naturalny, jak i industrialny.

"Jedna z moich obserwacji jest taka, że nie ma już prawie miejsc nad Wisłą, gdzie do sfery dźwiękowej, pejzażu dźwięków, w jakimś stopniu nie przenikałaby obecność człowieka. Niemal zawsze, podczas tych podróży wzdłuż rzeki, słychać było, choćby z odległej drogi czy mostu, ruch samochodowy, a bywało dosyć często, że z powietrza docierały także odgłosy samolotów. Na jednym z nagrań pojawiają się więc na przykład dźwięki przelatujących akurat sześciu myśliwców" - podkreślił Dąbrowski.

Jak zapowiedział, premiera dwupłytowego albumu CD "Rozśpiewana swoim szumem. Mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu" planowana jest na grudzień. "Album ukaże się nakładzie 700 sztuk i będzie dostępny nieodpłatnie, dzięki dofinansowaniu mazowieckiego samorządu" - zaznaczył Dąbrowski.

Informując o planowanej publikacji mapy dźwiękowej Wisły na Mazowszu, Fundacja Nobiscum wspomniała, że niegdyś rzeka ta żyła, pełniąc funkcję komunikacyjną i handlową, jednak właśnie od strony dźwiękowej nie zachował się niestety żaden znaczący zapis.

"Mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu dokumentuje to, jak sama Wisła i miejsca nad rzeką brzmią dziś. Jest to dokumentacja subiektywna i taki jest wyłaniający się z niej obraz. Może stanowić punkt wyjścia dla własnych wycieczek dźwiękowymi tropami Wisły, a ta forma specyficznej +turystyki+, wymagająca skupienia, drastycznego ograniczenia swojego wpływu na otaczające nas środowisko, niejako stojąca w kontrze do wszechobecnej kultury selfie, może dać wiele satysfakcji, nawet jeśli nie używamy mikrofonu i nie dokonujemy żadnego zapisu" - podkreśliła Fundacja Nobiscum w anonsie wydawnictwa.

Fundacja Nobiscum powstała w Płocku w 2018 r. Promuje sztukę i wiedzę historyczną, organizując m.in. koncerty, wystawy oraz wydając publikacje książkowe i płytowe. Dotychczas opublikowała m.in. przewodnik "Śladami płockich Żydów", zawierający opisy i fotografie kilkudziesięciu miejsc sakralnych i pełniących ważne funkcje społeczne dawnej społeczności żydowskiej tego miasta oraz monografię "Okno na Kwiatka. Ulica Józefa Kwiatka w Płocku od początku XIX wieku do 1939 r.", prezentująca jedną z najstarszych tamtejszych ulic, zarazem główną arterię dawnej dzielnicy żydowskiej, wraz z informacjami o poszczególnych nieruchomościach i ich mieszkańcach - autorką tych publikacji jest także Gabriela Nowak-Dąbrowska.

Jednym z projektów Fundacji Nobiscum jest też portal JewishPlock.eu, który "w swym założeniu stanowić ma stale rosnące kompendium wiedzy o historii żydowskiej społeczności Płocka, ale także regionu". Opublikowano tam m.in. ok. 300 reprodukcji fotografii i dokumentów, w tym pochodzących z rodzinnych archiwów potomków płockich Żydów, mieszkających obecnie np. w Izraelu i USA, które nie były wcześniej publikowane.

W lipcu 2019 r. Fundacja Nobiscum zorganizowała z kolei koncerty muzyki awangardowej i eksperymentalnej oraz spotkania edukacyjne i warsztaty związane z tym rodzajem działalności artystycznej w ramach projektu "Sygnał/Szum". Przedsięwzięcie, którego partnerem była Płocka Galeria Sztuki, obejmowało m.in. "spacer dźwiękowy" z wsłuchiwaniem się w odgłosy ulic miasta. Wcześniej, w kwietniu 2019 r., Fundacja Nobiscum zrealizowała audiowizualny projekt "Ubiel", nawiązujące do nazwy miejscowości, z której pochodził Stanisław Moniuszko w 200. rocznicę jego urodzin - prezentacji projektu towarzyszyła premiera wydawnictwa CD pod tym samym tytułem, zawierająca eksperymentalne wersje siedmiu utworów kompozytora.

W grudniu 2020 r. ukazał się z kolei, w nakładzie 500 egzemplarzy, dwupłytowy album CD "Mapa dźwiękowa Płocka" - pierwszy taki zapis w historii tego miasta, zawierający niespełna 160 minut nagrań z 40 lokalizacji, w tym także z miejsc położonych nad Wisłą. 

Podobał się artykuł? Podziel się!