×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Powstała solarna mapa Poznania

  • Autor: UM Poznań
  • 02 paź 2020 11:15
  • Aktualizacja: 02 paź 2020 11:18
Mapa solarna jest dostępna w wersji 2D oraz 3D, fot. UM Poznań

Gdzie w stolicy Wielkopolski warto zamontować panele fotowoltaiczne? Odpowiedzi dostarczy solarna mapa Poznania. Dzięki niej każdy mieszkaniec może określić potencjał swojego budynku w zakresie produkcji energii elektrycznej ze słońca. Narzędzie to jest efektem współpracy Miejskiego Energetyka, Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ i Politechniki Poznańskiej.

REKLAMA

Mapa pozwala sprawdzić powierzchnię dachu oraz ilość energii słonecznej padającej na niego w ciągu roku. Znając te wielkości, potencjalny inwestor jest w stanie oszacować opłacalność montażu paneli fotowoltaicznych, która w ostatnich latach systematycznie wzrasta. 

Dane wykorzystane do stworzenia mapy uzyskano przy użyciu technologii skaningu laserowego. Na tej podstawie wygenerowano obraz rastrowy, czyli siatkę pikseli, o rozdzielczości 1 metra. W algorytmie uwzględniono zmiany nasłonecznienia na dachach budynków wynikające z naturalnego ukształtowania terenu oraz sąsiadującej roślinności i zabudowań. W przeprowadzonych obliczeniach wzięto pod uwagę również rzeczywiste warunki pogodowe występujące na terenie Poznania i pozorną wędrówkę Słońca po nieboskłonie.

Po określeniu teoretycznej wielkości promieniowania słonecznego, na zebrane dane zostały nałożone ograniczenia. Wykluczyły one np. fragmenty dachu, na których z powodów technicznych bądź ekonomicznych, montaż paneli fotowoltaicznych jest nieuzasadniony. Ostatecznie każdą połać dachu przypisano do jednej z dziesięciu kategorii potencjału energetycznego. 

Udostępniana przez GEOPOZ mapa solarna jest dostępna w wersji 2D oraz 3D (po włączeniu warstwy tematycznej "fotowoltaika").

Mapę opracowali specjaliści z Politechniki Poznańskiej i ZGiKM GEOPOZ. Nadzór merytoryczny ze strony Miasta nad jej realizacją sprawował Miejski Energetyk, odpowiedzialny za kreowanie polityki energetycznej Poznania.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie