Fotografie zbombardowanego miasta, pierwsze numery powojennych czasopism czy opakowania po cukierkach - to niektóre z obiektów, jakie znalazły się w zbiorach nowo otwartego prywatnego Muzeum Dziedzictwa Kulturowego poświęconego Szczecinowi w pierwszych latach po II wojnie światowej
"Zgromadzone tutaj eksponaty są unikatowe w skali kraju"- powiedział PAP we wtorek antykwariusz i właściciel muzeum Wojciech Lizak. "Gdybyśmy chcieli opisać każde dwa tygodnie z powojennych dziejów miasta, można by to zrobić za pomocą tych dokumentów" - dodał.
Zbiory obejmują 700 eksponatów z lat 1945-1947. Są wśród nich fotografie, dokumenty życia społecznego, jak na przykład ulotki zrzucane z alianckich samolotów podczas bombardowań w czasie II wojny światowej, a także materiały kartograficzne, w tym plan Szczecina z naniesioną korektą graniczną z października 1945 r.
"W muzeum nie będzie poprawności politycznej ani historycznej. Chcemy zachować pamięć początków Szczecina, które do tej pory były w historiografii białą plamą" - powiedział Wojciech Lizak.
Oprócz dokumentów z czasów powojennych, muzeum posiada też m.in. fotografie z wizyty Adolfa Hitlera w Szczecinie w 1938 r., a także plakaty z czasów wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1920.
Muzeum mieści się na razie w jednym z pomieszczeń w kamienicy przy ul. św. Wojciecha w Szczecinie. Jak zapowiada właściciel, kolejne dwie sale mają być udostępnione dla zwiedzających za około 3 miesiące. Wtedy Muzeum Dziedzictwa Kulturowego będzie otwarte w stałych godzinach. Planowane są też wystawy czasowe.
architekt, współwłaściciel WXCA
współwłaściciel, architekt BB Architekci
architekt, urbanista ArKuS Biuro Projektowo-Doradcze
właściciel, główny projektant FAAR architekci
założyciel, architekt Proarchitektura
założyciel, architekt Proarchitektura