REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Powstanie nowa siedziba Archiwum Państwowego w Bydgoszczy

  • Autor: PAP
  • 31 maj 2021 09:45
Powstanie nowa siedziba Archiwum Państwowego w Bydgoszczy
Powstanie nowa siedziba Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, fot. shutterstock

W Bydgoszczy wybudowana zostanie nowa siedziba Archiwum Państwowego o powierzchni użytkowej ponad 7,5 ty. m kw. Nowy, czterokondygnacyjny gmach ma powstać do 2023 r., obecnie trwa przetarg, który wyłoni wykonawcę robót budowlanych.

REKLAMA

Siedziba Archiwum Państwowego zostanie zlokalizowana w dzielnicy Skrzetusko. We gmachu znajdą się m.in. czytelnia, sala konferencyjna i wystawiennicza, pokoje pracy archiwistów oraz biura. Połowę powierzchni zajmą magazyny wraz z pomieszczeniami technicznymi. Na najniższej kondygnacji powstanie garaż wielostanowiskowy.

W zakres zamówienia wchodzi również wbudowanie regałów ścisłego magazynowania, komory dezynfekcji archiwaliów, stałych zabudowań meblowych, wyposażenie łazienek, sali konferencyjnej. Projekt przewiduje możliwość rozbudowy gmachu.

Nowy gmach ma zapewnić przechowywanie 30 tys. metrów bieżących akt. Pozwoli to na przeniesienie i pomieszczenie wszystkich zasobów z istniejących już magazynów i zlokalizowania ich wszystkich w jednym miejscu. W nowej siedzibie znajdą się także cyfrowe zasoby instytucji.

Ogłoszony został przetarg na wybudowanie gmachu archiwum w oparciu o istniejącą dokumentację. Oferty złożyło osiem firm, z których najniższa wynosi 49,17 mln zł, a najwyższa 63,05 m zł. Obecnie trwa analiza złożonych dokumentów.

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy mieści w zabytkowym budynku z 1871 r. w śródmieściu, korzysta też z magazynów w innych częściach miasta. Potrzeba wybudowania nowej siedziby ze względu na rosnące zasoby była podnoszona od wielu lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie