Wnioski z konsultacji społecznych, dotyczących potrzeb mieszkańców peryferii Kielc oraz profesjonalne analizy urbanistyczne i ekonomiczne na temat tych obszarów, zamierza przygotować w tym roku miejski samorząd. Dokument ma pomóc w planowaniu rozwoju i podnoszeniu jakości życia na tym terenie.
Jak poinformowano na stronie internetowej kieleckiego ratusza, chodzi o tereny dawnych wsi, znajdujące w granicach administracyjnych Kielc, na obrzeżach miasta. To rejon m.in.: Zagórza, Mójczy, Cedzyny, Ostrogórki, Dymin, Posłowic, Zalesia, Niewachlowa. Sprawa dotyczy także takich obszarów jak: Łazy, Dobromyśl, Pietraszki i Dąbrowa.
Zlecony do opracowania przez służby miejskie w 2019 r. wieloaspektowy raport "Problematyka peryferyjnych obszarów Miasta Kielce", ma być bazą dla planowania kompleksowych działań w sferze podnoszenia jakości życia mieszkańców tych terenów.
Pełnomocnik prezydenta Kielc ds. rewitalizacji miasta Artur Hajdorowicz powiedział w piątek PAP, że dla większości tych obszarów są uchwalane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Zakładają one urbanizację - w części tych obszarów zabudowę mieszkaniową, w innych przemysłową. Podkreślił, że te tereny wymagają podstawowej infrastruktury, jak drogi czy uzbrojenie w podstawowe media.
Jak zapowiedziano, zostaną sporządzone profesjonalne analizy urbanistyczno-inżynierskie i ekonomiczne. Aby dokładnie poznać rzeczywiste lokalne potrzeby i oczekiwania mieszkańców co do przedsięwzięć, które mogłyby być realizowane na peryferiach miasta, prezydent Kielc zorganizuje także cykl spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami poszczególnych rejonów - pierwsze, wg Hajdorowicza - mają rozpocząć się wiosną. Na potrzeby konsultacji uruchomione zostaną także sondaże i ankiety na internetowej platformie konsultacyjnej miasta.
Chodzi o poznanie najpilniejszych potrzeb mieszkańców, tzw. pilnych interwencji krótkoterminowych oraz sfer wskazanych przez nich, jako zagadnienia do realizacji w dłuższym terminie.
Jako przykłady przedsięwzięć, które mogą wynikać z najpilniejszych potrzeb, Hajdorowicz podał m.in. remont chodnika, położenie części kanalizacji, oświetlenia, budowę placu zabaw, boiska czy parkingu. "Te analizy i spotkania mają służyć do tego, by stworzyć i przedstawić w 2020 r. pakiet dla każdego z tych obszarów. Pakiet realnych działań rozpisanych na lata, nawet drobnych, ale żeby była to systemowa praca" - podkreślił.
Jak podkreślono w informacji przekazanej przez ratusz, celem całego przedsięwzięcia jest, aby mieszkańcy peryferii miasta "w większym niż dotychczas stopniu czuli się beneficjentami rozwoju Kielc, a lokalne standardy jakości ich życia - w szczególności w kwestii wyposażenia w podstawową infrastrukturę techniczną, społeczną i usługową - szybciej dorównały tym, które istnieją w obszarze samego miasta".
Jak zadeklarowano, wnioski, po ich zestawieniu z możliwościami finansowymi miasta, a także prognozowanymi środkami zewnętrznymi w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027, zostaną upublicznione w raporcie - będą podstawą do formułowania zapisów głównych "dokumentów rozwojowych Miasta Kielce oraz kreowania nowych projektów inwestycyjnych i modernizacyjnych". "Problematyka peryferyjnych obszarów Kielc oraz dedykowane im stosowne działania znajdą odzwierciedlenie w aktualizowanych podstawowych dokumentach rozwojowych miasta, tj. strategii rozwoju i branżowych programach operacyjnych" - podkreślono.
Jak podano w komunikacie ratusza, zwiększenie uwagi na systemowe rozwiązywanie problemów peryferyjnych obszarów miasta, to jedna z pierwszych decyzji prezydenta Kielc Bogdana Wenty (objął urząd pod koniec listopada ub.r.), w zakresie polityki przestrzennej miejskiego samorządu.
Architekt, założyciel BJK Architekci
architekt, założyciel CDF Architekci
architekt, właściciel AMC Chołdzyński
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM
Założyciel, Architekt eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Dyrektor Zarządzający, Architekt Estudio Lamela Polska