×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Powstanie raport o urbanistyce peryferii Kielc

  • Autor: PAP
  • 04 sty 2019 13:30
Powstanie raport o urbanistyce peryferii Kielc
Kielce, fot. mat. pras.

Wnioski z konsultacji społecznych, dotyczących potrzeb mieszkańców peryferii Kielc oraz profesjonalne analizy urbanistyczne i ekonomiczne na temat tych obszarów, zamierza przygotować w tym roku miejski samorząd. Dokument ma pomóc w planowaniu rozwoju i podnoszeniu jakości życia na tym terenie.

REKLAMA

Jak poinformowano na stronie internetowej kieleckiego ratusza, chodzi o tereny dawnych wsi, znajdujące w granicach administracyjnych Kielc, na obrzeżach miasta. To rejon m.in.: Zagórza, Mójczy, Cedzyny, Ostrogórki, Dymin, Posłowic, Zalesia, Niewachlowa. Sprawa dotyczy także takich obszarów jak: Łazy, Dobromyśl, Pietraszki i Dąbrowa.

Zlecony do opracowania przez służby miejskie w 2019 r. wieloaspektowy raport "Problematyka peryferyjnych obszarów Miasta Kielce", ma być bazą dla planowania kompleksowych działań w sferze podnoszenia jakości życia mieszkańców tych terenów.

Pełnomocnik prezydenta Kielc ds. rewitalizacji miasta Artur Hajdorowicz powiedział w piątek PAP, że dla większości tych obszarów są uchwalane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Zakładają one urbanizację - w części tych obszarów zabudowę mieszkaniową, w innych przemysłową. Podkreślił, że te tereny wymagają podstawowej infrastruktury, jak drogi czy uzbrojenie w podstawowe media.

Jak zapowiedziano, zostaną sporządzone profesjonalne analizy urbanistyczno-inżynierskie i ekonomiczne. Aby dokładnie poznać rzeczywiste lokalne potrzeby i oczekiwania mieszkańców co do przedsięwzięć, które mogłyby być realizowane na peryferiach miasta, prezydent Kielc zorganizuje także cykl spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami poszczególnych rejonów - pierwsze, wg Hajdorowicza - mają rozpocząć się wiosną. Na potrzeby konsultacji uruchomione zostaną także sondaże i ankiety na internetowej platformie konsultacyjnej miasta.

Chodzi o poznanie najpilniejszych potrzeb mieszkańców, tzw. pilnych interwencji krótkoterminowych oraz sfer wskazanych przez nich, jako zagadnienia do realizacji w dłuższym terminie.

Jako przykłady przedsięwzięć, które mogą wynikać z najpilniejszych potrzeb, Hajdorowicz podał m.in. remont chodnika, położenie części kanalizacji, oświetlenia, budowę placu zabaw, boiska czy parkingu. "Te analizy i spotkania mają służyć do tego, by stworzyć i przedstawić w 2020 r. pakiet dla każdego z tych obszarów. Pakiet realnych działań rozpisanych na lata, nawet drobnych, ale żeby była to systemowa praca" - podkreślił.

Jak podkreślono w informacji przekazanej przez ratusz, celem całego przedsięwzięcia jest, aby mieszkańcy peryferii miasta "w większym niż dotychczas stopniu czuli się beneficjentami rozwoju Kielc, a lokalne standardy jakości ich życia - w szczególności w kwestii wyposażenia w podstawową infrastrukturę techniczną, społeczną i usługową - szybciej dorównały tym, które istnieją w obszarze samego miasta".

Jak zadeklarowano, wnioski, po ich zestawieniu z możliwościami finansowymi miasta, a także prognozowanymi środkami zewnętrznymi w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027, zostaną upublicznione w raporcie - będą podstawą do formułowania zapisów głównych "dokumentów rozwojowych Miasta Kielce oraz kreowania nowych projektów inwestycyjnych i modernizacyjnych". "Problematyka peryferyjnych obszarów Kielc oraz dedykowane im stosowne działania znajdą odzwierciedlenie w aktualizowanych podstawowych dokumentach rozwojowych miasta, tj. strategii rozwoju i branżowych programach operacyjnych" - podkreślono.

Jak podano w komunikacie ratusza, zwiększenie uwagi na systemowe rozwiązywanie problemów peryferyjnych obszarów miasta, to jedna z pierwszych decyzji prezydenta Kielc Bogdana Wenty (objął urząd pod koniec listopada ub.r.), w zakresie polityki przestrzennej miejskiego samorządu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie