×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Powstanie zrównoważone miasto przyszłości zasilane wodorem

  • Autor: PAP
  • 07 sty 2020 15:55
Powstanie zrównoważone miasto przyszłości zasilane wodorem
Fot. Fotolia

Japoński koncern motoryzacyjny Toyota ogłosił na targach CES w USA, że w 2021 roku ruszy w Japonii z projektem miasta zasilanego w energię z wodoru. Firma będzie testować tam szereg innowacyjnych rozwiązań z zakresu autonomicznego transportu, robotyki i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Projekt miasta przyszłości nazwanego Splot (ang. Woven City) jest nadzorowany przez szefa koncernu Akio Toyodę, który uczestniczył w jego prezentacji podczas targów w Las Vegas.

Splot ma być wielkości nowego kampusu Apple'a w Cupertino w stanie Kalifornia (260 tys. m2). Jego projekt opracował znany duński architekt Bjarke Ingels, dyrektor generalny biura Bjarke Ingels Group. To on odpowiada m.in. za kształt nowej siedziby Google'a czy odbudowanego World Trade Center w Nowym Jorku.

Na razie nie ujawniono kosztu projektu, jednak szacuje się, że wyniesie miliardy dolarów. Splot ma początkowo zamieszkiwać ok. 2 tys. osób - głównie pracownicy koncernu i ich rodziny, a także naukowcy i partnerzy biznesowi firmy.

"Budowa od podstaw nowego miasta, nawet małego, jak w tym przypadku, jest niespotykaną okazją do rozwoju technologii przyszłości, w tym cyfrowych systemów zarządzania infrastrukturą. (...) Dzięki podłączeniu do internetu ludzi, budynków i pojazdów możemy prowadzić między nimi komunikację za pomocą danych i czujników, będziemy też mogli testować sztuczną inteligencję zarówno w warunkach wirtualnych jak i rzeczywistych" - tłumaczył Toyoda w opublikowanym oświadczeniu.

Toyota od lat pracuje nad alternatywnymi napędami z jednostkami hybrydowymi na czele. W 2014 roku firma zaprezentowała model Mirai, który jest seryjnie produkowanym samochodem na ogniwa paliwowe (wodorowym).

Splot powstanie na miejscu, które Toyota opisuje jako "prototypowe miasto przyszłości, gdzie ludzie funkcjonują, pracują i są częścią żyjącego laboratorium". Projekt ma być realizowany w etapach, z których pierwszy ruszy w 2021 roku - powiedział Ingels. Na razie nie ujawniono daty zakończenia końcowej fazy. Jednak Toyota chce, aby pierwsze osoby zamieszkały w Splocie w ciągu pięciu lat.

Według Toyoty Splot ma być w pełni zrównoważonym miastem, w którym budynki powstaną na bazie neutralnego węglowo drewna, zgodnie z japońską tradycją połączoną z nowoczesnymi technologiami. Prąd będzie generowany przez wodorowe ogniwa paliwowe. Na dachach zamontowane zostaną panele solarne, które również będą produkować energię.

W codziennym życiu mieszkańcom mają towarzyszyć robotyczne urządzenia wyposażone w technologię sztucznej inteligencji. Ich zadaniem będzie monitorowanie stanu zdrowia mieszkańców, a także zapewnienie im podstawowej pomocy w codziennych obowiązkach.

Ulice Splotu będą podzielone na trzy kategorie: dla szybszych pojazdów, przechodniów i do parkowania oraz dla wolniejszych pojazdów i pieszych. Do ruchu zostaną dopuszczone tylko samochody autonomiczne i bezemisyjne. (PAP)

lm/ malk/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie