Pozłacane kule wróciły na wieżę wrocławskiego kościołaPropertydesign.pl - 01-08-2021 10:00


Na hełm ponad 90-metrowej wieży wrocławskiego kościoła garnizonowego pw. św. Elżbiety wróciło 16 kul miedzianych kul. Przeszły lifting w pracowni konserwatorskiej, gdzie zostały pozłocone.

Jak informuje wrocławski magistrat, w lutym kule trafiły do warsztatu konserwatorskiego i uzyskały złoty blask. W największej kuli znajduje się kapsuła czasu, która została wbudowana podczas poprzedniego remontu.

Za prace przy poprawie stanu elewacji, odrestaurowanie miedzianych kul oraz położenie nowej dachówki odpowiada Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum.

Wrocław finansuje prace konserwatorskie

Na prace konserwatorskie przy Pomniku i Epitafium przyziemia wieży kościoła, przeznaczono 100 tys. zł. W latach 2006-2021 dotacje MKZ na epitafia i elementy wystroju wnętrza świątyni wyniosły łącznie 3 235 000 zł.

Na ścianach zewnętrznych kościoła oraz w jego nawach i kaplicach znajdują się najlepsze przykłady śląskiej rzeźby nagrobkowej. Wspaniałe i okazałe epitafia oraz pomniki nagrobne upamiętniają dawne elity Wrocławia i Śląska.

Prace restauratorskie w bazylice finansowane są przez parafię, prywatnych sponsorów, Ministerstwo Obrony Narodowej, samorząd województwa i gminę Wrocław.