REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Pozłacane kule wróciły na wieżę wrocławskiego kościoła

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 01 sie 2021 10:00
Pozłacane kule wróciły na wieżę wrocławskiego kościoła
Prace restauratorskie w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety finansowane są przez parafię, prywatnych sponsorów, Ministerstwo Obrony Narodowej, samorząd województwa i gminę Wrocław. Fot. wroclaw.pl (Joanna Leja).

Na hełm ponad 90-metrowej wieży wrocławskiego kościoła garnizonowego pw. św. Elżbiety wróciło 16 kul miedzianych kul. Przeszły lifting w pracowni konserwatorskiej, gdzie zostały pozłocone.

REKLAMA

Jak informuje wrocławski magistrat, w lutym kule trafiły do warsztatu konserwatorskiego i uzyskały złoty blask. W największej kuli znajduje się kapsuła czasu, która została wbudowana podczas poprzedniego remontu.

Za prace przy poprawie stanu elewacji, odrestaurowanie miedzianych kul oraz położenie nowej dachówki odpowiada Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum.

Wrocław finansuje prace konserwatorskie

Na prace konserwatorskie przy Pomniku i Epitafium przyziemia wieży kościoła, przeznaczono 100 tys. zł. W latach 2006-2021 dotacje MKZ na epitafia i elementy wystroju wnętrza świątyni wyniosły łącznie 3 235 000 zł.

Na ścianach zewnętrznych kościoła oraz w jego nawach i kaplicach znajdują się najlepsze przykłady śląskiej rzeźby nagrobkowej. Wspaniałe i okazałe epitafia oraz pomniki nagrobne upamiętniają dawne elity Wrocławia i Śląska.

Prace restauratorskie w bazylice finansowane są przez parafię, prywatnych sponsorów, Ministerstwo Obrony Narodowej, samorząd województwa i gminę Wrocław.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie