×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Poznań ma skwer Obrońców Ukrainy 2022

  • Autor: PAP
  • 24 cze 2022 13:18
Poznań ma skwer Obrońców Ukrainy 2022
fot. shutterstock

Skwer Obrońców Ukrainy 2022 otwarto w Poznaniu. Mieści się w sąsiedztwie mostu św. Rocha.

REKLAMA

  • W Poznaniu powstał Skwer Obrońców Ukrainy.
  • Na tablicy z nazwą skweru napisano, że Poznań wyraża pełną solidarność z Ukrainą, a także podziw dla jej mieszkańców zmagających się z rosyjską agresją.
  • Pomysł, by w Poznaniu znalazło się miejsce poświęcone bohaterskim Ukraińcom powstał już dzień po wybuchu wojny.

"Ustanowienie przez Radę Miasta Poznania skweru Obrońców Ukrainy 2022 jest hołdem dla walczących oraz wyrazem wsparcia dla wszystkich, którzy uciekając przed wojną, znaleźli schronienie w Poznaniu" - głosi tekst zapisany na tablicy.

Jak podkreślił w czwartek przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, pomysł, by w Poznaniu znalazło się miejsce poświęcone bohaterskim Ukraińcom, walczącym o wolność swoją, ale i całej zagrożonej Europy powstał już dzień po wybuchu wojny.

"Inicjatyw z tym związanych było bardzo wiele, wszystkie wyrażały głęboką potrzebę takiego miejsca w Poznaniu. Rada miasta zgodnie przystąpiła do wskazania miejsca i podjęła uchwałę bez żadnych sporów, w zgodnym przekonaniu, że zbrodnie dokonywane przez Federację Rosyjską na terenach Ukrainy są nie do zaakceptowania" - powiedział.

Pod koniec lutego 2022 r. poznańskie organizacje pozarządowe współpracujące w ramach Cyryl Club zainicjowały zbiórkę podpisów w celu utworzenia w Poznaniu skweru upamiętniającego obrońców Ukrainy. Pod petycją podpisało się kilkaset osób z różnych stron Polski, także wielu Ukraińców, którzy do stolicy Wielkopolski przybyli z ogarniętego wojną kraju.

Petycja wraz z podpisami została złożona do Rady Miasta Poznania z prośbą o natychmiastowe rozpatrzenie. Projekt uchwały w sprawie ustanowienia w Poznaniu skweru Obrońców Ukrainy 2022 złożyły wspólnie ponad podziałami politycznymi trzy kluby radnych - Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Wspólnego Poznania. Uchwałę podjęto 5 kwietnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie