×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Poznań ożywia centrum. Nowe lokale dla rzemieślników i artystyczne kawiarnie

  • Autor: UM Poznań
  • 04 lip 2018 11:34
  • Aktualizacja: 04 lip 2018 11:35
fot. pixabay.com

Miejskie lokale użytkowe pomagają przywrócić świetność centrum Poznania. Swoje miejsce znajdują w nich cenieni rzemieślnicy i artystyczne kawiarnie. Dzięki programom prowadzonym przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych nowe oblicze zyskuje m.in. plac Cyryla Ratajskiego.

REKLAMA

Naszym celem jest przywrócenie funkcji handlowo-usługowych w lokalach w centrum miasta - podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Równowaga została poważnie zachwiana, gdy na skutek nieprzemyślanych decyzji w mieście powstało wiele galerii handlowych. Teraz jest odpowiedni moment na zmiany. Świadome zagospodarowanie miejskich lokali pozwoli nam przywrócić świetność centrum miasta i ożywić je gospodarczo. Dobrym przykładem jest plac Cyryla Ratajskiego.Obecnie przy placu Cyryla Ratajskiego i w jego bezpośrednim pobliżu - przy ul. por. J. Lewandowskiej - znajduje się 15 komunalnych lokali użytkowych. 11 jest wynajętych, a w czterech z nich znajdują się kawiarnie, które łączą  dobrą kawę z warsztatami i wydarzeniami, w których wziąć mogą udział mieszkańcy miasta. W ten sposób miasto kreuje przestrzeń, gdzie kultura łączy się z gastronomią - podaje oficjalny portal miejski Poznania.

Już wkrótce przy placu powstanie kolejny punkt, który będzie łączył galerię artystyczną z kawiarnią - ZKZL prowadzi zaawansowane rozmowy z potencjalnym najemcą. Także przy ul. por. J. Lewandowskiej jeden wolny lokal będzie najprawdopodobniej przeznaczony na galerię sztuki lub inne cele związane z kulturą.

- Rynek jest trudny i niełatwo zapełnić lokale najemcami - podkreśla Michał Prymas, członek zarządu ZKZL. - Mimo to  nie chcemy ich wynajmować bez namysłu. Zamiast tego z rozmysłem tworzymy wyjątkowe miejsca i nadajemy im dobry charakter. To trudne, ale możliwe - plac Cyryla Ratajskiego jest na to dowodem.

Proces zagospodarowania miejskich lokali użytkowych na wskazane cele sprawia, że nawet prywatni właściciele przyłączają się do kreowania dobrej przestrzeni. Już dzisiaj na placu Cyryla Ratajskiego istnieją lokale o preferowanym profilu, m. in. punkt gastronomiczny "Cyryl", czy znana cukiernia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie