×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Poznań startuje z niezwykłym projektem przestrzennym. W roli głównej kobiety

  • Autor: www.poznan.pl
  • 10 wrz 2018 15:21
Poznań startuje z niezwykłym projektem przestrzennym. W roli głównej kobiety
fot. unsplash

W tym roku mija setna rocznica przyznania kobietom praw wyborczych. W związku z tym w przestrzeni miejskiej Poznania rusza projekt "Ulice kobiet". Od wtorku mieszkanki oraz mieszkańcy miasta wezmą udział w akcji wyszywania na billboardach nazwisk kobiet związanych z tym miastem.

REKLAMA

- Ta akcja jest swoistą ingerencją w przestrzeń miejską, przez co ma zachęcić przechodniów do włączenia się choć na chwilę we wspólną aktywność - mówi Marta Mazurek, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom. - Jej celem jest upowszechnianie wiedzy na temat historycznych postaci kobiecych związanych z Poznaniem, a także podnoszenie świadomości na temat tego, że 2018 rok jest Rokiem Praw Kobiet w setną rocznicę wywalczenia przez Polki praw wyborczych. Nawiązuje ona również do przyjętego przez Radę Miasta Poznania stanowiska w sprawie nadawania nazw ulic na cześć historycznych postaci kobiecych w tym roku - po to, żeby wyrównywać dysproporcję płci wśród uhonorowanych postaci historycznych, które Poznań tworzyły.  

Akcja zwraca uwagę również na fakt, że w Poznaniu patronami większości ulic, placów i skwerów są mężczyźni. Jedynie kilkudziesięciu miejscom patronują kobiety. Od wtorku nowe patronki uzyska aż pięć lokalizacji. Wydarzenie poprowadzi i pomoże wyszywającym Agnieszka Grygiel z grupy A la teatr.

Każda z wybranych kobiet związana była ze stolicą Wielkopolski. Maria Rataj w książce "Zaułki grzecznego miasta" opisała swoje wspomnienia z dwudziestolecia międzywojennego i z czasów niemieckiej okupacji Poznania. W 2007 r. autobiografia zyskała tytuł "Grzeszne miasto". Gdyby nie Maria Parandowska, być może nie powstałoby Towarzystwo i Muzeum Bambrów Poznańskich. Choć Maria Komornicka w stolicy Wielkopolski była tylko przejazdem, to właśnie w Poznaniu w Hotelu Bazar prawdopodobnie podjęła decyzję o odrzuceniu swojej kobiecości i przybraniu pseudonimu Piotr Odmieniec Włast. Natomiast zarówno Krystyna Laskowicz, jak i Zofia Trojanowiczowa odegrały ważną rolę w najnowszej historii stolicy Wielkopolski. Laskowicz zaangażowała się w budowę struktur poznańskiej "Solidarności", a Trojanowiczowa wydała pionierską w czasach PRL książkę poświęconą Poznańskiemu Czerwcowi 1956 r.

"Ulice kobiet" to projekt realizowany przez Fundację Barak Kultury na zlecenie Urzędu Miasta Poznania, we współpracy z Martą Mazurek, pełnomocniczką Prezydenta Miasta Poznania ds. Przeciwdziałania Wykluczeniom.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie