REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Poznań szuka wykonawcy przebudowy m.in. Placu Wolności

  • Autor: PAP
  • 08 sty 2022 17:38
Poznań szuka wykonawcy przebudowy m.in. Placu Wolności
Ogłoszony przez spółkę Poznańskie Inwestycje Miejskie przetarg dotyczy kontynuacji Programu Centrum, czyli planu modernizacji ul. Św. Marcin i sąsiednich ulic w śródmieściu Poznania., fot. Shutterstock

Do 8 lutego będą przyjmowane oferty w przetargu na wykonawcę kolejnego etapu przebudowy ścisłego centrum Poznania – poinformował poznański magistrat. W ramach inwestycji zmodernizowana ma zostać m.in. część jezdni pl. Wolności, ul. Ratajczaka i 27 Grudnia.

REKLAMA

Ogłoszony przez spółkę Poznańskie Inwestycje Miejskie przetarg dotyczy kontynuacji Programu Centrum, czyli planu modernizacji ul. Św. Marcin i sąsiednich ulic w śródmieściu Poznania. Do tej pory w ramach programu zmodernizowano fragment ul. Św. Marcin między ul. Gwarną i Ratajczaka, a obecnie trwa przebudowa dwóch kolejnych odcinków tej ulicy wraz z fragmentem Al. Marcinkowskiego.

Zwycięzca wszczętego postępowania przebuduje południową jezdnię placu Wolności wraz z fragmentami ul. 27 Grudnia oraz Ratajczaka. "Wykonawca zajmował będzie się kompleksową przebudową infrastruktury podziemnej, torowisk, jezdni, chodników, nasadzeniami zieleni" - podał magistrat.

Przebudowane ma zostać całe torowisko południowej nitki pl. Wolności, w tym również fragmentu ul. 27 Grudnia - do planowanego przystanku pomiędzy ulicami Ratajczaka i Kantaka. Przystanek tramwajowy z pl. Wolności zostanie przeniesiony na ul. 27 Grudnia. Na odcinku ul. Ratajczaka - od skrzyżowania z ulicami 27 Grudnia i pl. Wolności do ul. Św. Marcin - ma powstać torowisko i przystanek tramwajowy. Magistrat podał, że docelowo możliwy będzie wjazd tramwajów z ul. Ratajczaka w ul. 27 Grudnia.

Jak podano po południowej stronie torowiska biegnącego wzdłuż pl. Wolności powstanie szeroka na 14 m przestrzeń dla pieszych i rowerzystów. Według założeń na przebudowanych fragmentach ul. 27 Grudnia i pl. Wolności wprowadzona zostanie strefa zamieszkania, czyli przestrzeń wspólna łącząca funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców.

"Rozwiązania przyjęte w projekcie mają stymulować działalność gospodarczą ukierunkowaną na handel, usługi i gastronomię. W związku z tymi założeniami, dąży się do maksymalizacji szerokości przestrzeni dla pieszych. Wzmocnienie funkcji usługowej spowoduje, że opisywana przestrzeń stanie się miejscem docelowym w mieście, a nie tylko korytarzem tranzytowym" - zaznaczono w komunikacie.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną podziemne sieci: gazowa, ciepłownicza, elektroenergetyczna, wodociągowa, kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej, telekomunikacyjna i teletechniczna. Projekt przewiduje także modernizację oświetlenia ulicznego, montaż monitoringu miejskiego i instalacji nawadniającej zieleń.

Wzdłuż pl. Wolności mają powstać dwa szpalery drzew liczące łącznie 30 klonów. Na południowej stronie ul. 27 Grudnia, pomiędzy Ratajczaka i Kantaka, ma być osiem platanów wschodnich, a na północnej zaproponowano dosadzenie trzech platanów. Na zmodernizowanym fragmencie ul. Ratajczaka ma zostać posadzonych sześć drzew.

W ramach inwestycji przebudowana ma być także trasa tramwajowa na ul. Fredry i Mielżyńskiego oraz pl. Cyryla Ratajskiego, gdzie mają zostać odnowione przystanki. W ul. Mielżyńskiego zostanie wymieniona infrastruktura wodno-kanalizacyjna.

Magistrat podał, że w przetargu zawarto tzw. prawo opcji, które "przy sprzyjającej sytuacji finansowej miasta", pozwoli rozszerzyć umowę z wykonawcą o przeprowadzenie kolejnych prac w ramach Programu Centrum. Obejmą one przebudowę ul. 27 Grudnia na fragmencie do ul. Kantaka i Gwarnej. Wówczas na węźle rozjazdowym torowiska na skrzyżowaniu ulic: 27 Grudnia, Gwarnej, Fredry i Mielżyńskiego powstanie skręt tramwajowy z ul. 27 Grudnia w ul. Mielżyńskiego.

Firmy zainteresowane udziałem w przetargu mogą składać oferty do 8 lutego. Na przeprowadzenie prac projektowych i budowlanych wykonawca będzie miał do 600 dni od momentu podpisania umowy. Inwestycja będzie realizowana przy wsparciu unijnym ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie