REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Poznań testuje elektroniczne rozkłady jazdy

  • Autor: www.poznan.pl
  • 11 paź 2018 15:00
Poznań testuje elektroniczne rozkłady jazdy
fot. unsplash

Na przystankach tramwajowych "Poznań Główny" testowo zainstalowano ekrany z elektronicznym rozkładem jazdy. Takie rozwiązanie może oszczędzić czas i pieniądze wydawane na druk i rozwieszanie papierowych rozkładów jazdy.

REKLAMA

- Wraz z firmą Mobil-AD rozpoczynamy testy nowego rozwiązania w informacji pasażerskiej. Na dwóch przeciwległych przystankach tramwajowych Poznań Główny, w ich wiatach, uruchamiamy monitory LCD o przekątnej 29 cali, które będą emitować rozkłady jazdy linii tramwajowych obsługujących te przystanki. Zakładamy, że taki publikowany w formie elektronicznej rozkład jazdy, zastąpi w przyszłości rozkład jazdy w formie papierowej wywieszony w gablocie lub naklejony na podkładzie blaszanym - informuje Iwona Gajdzińska, rzeczniczka MPK Poznań.

Taka forma pokazywania rozkładów jazdy może być korzystna zarówno dla korzystających z komunikacji publicznej, jak i przewoźnika. Przede wszystkim możliwe będzie szybkie reagowanie na zmiany rozkładu jazdy. Dzięki zastosowaniu technologii GSM, są one na stałe połączone z Internetem - co za tym idzie z bazą danych, w której same wykrywają zmiany. Wyświetlane rozkłady jazdy będą zawsze aktualne. Ich zmiany nie będą wiązały się z przyjazdem na dany przystanek odpowiednich służb w celu powieszenia aktualnego rozkładu. Nie będzie również potrzebny ich druk.

- To bardzo upraszcza nasze działania w sytuacjach, gdy na skutek rozpoczęcia remontu zmienia się organizacja ruchu, a także wówczas, gdy przechodzimy z zimowego na letni rozkład jazdy (lub odwrotnie) i brygady przystankowe muszą wymienić 2700 papierowych rozkładów jazdy. Okres tej wymiany trwa od 3 do 4 dni i w tym czasie na przystanku jest wywieszony nieaktualny już rozkład jazdy - wyjaśnia przedstawicielka MPK.

Monitory mają wzmocnioną konstrukcję, matryce zabezpieczone są szybami z hartowanego szkła. Podczas testów będzie oceniana ich czytelność w zmieniających się warunkach atmosferycznych (temperatura, wilgotność, promienie słoneczne) oraz trwałość. Testy potrwają kilka tygodni.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie