REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Poznań w budowie: te projekty odmienią miasto

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 02 cze 2021 14:09
Poznań w budowie: te projekty odmienią miasto
Poznań w budowie: te projekty odmienią miasto
Poznań w budowie: te projekty odmienią miasto
Poznań w budowie: te projekty odmienią miasto
Poznań w budowie: te projekty odmienią miasto
Poznań w budowie: te projekty odmienią miasto
Poznań w budowie: te projekty odmienią miasto
Poznań w budowie: te projekty odmienią miasto
Poznań w budowie: te projekty odmienią miasto
Poznań w budowie: te projekty odmienią miasto
Poznań w budowie: te projekty odmienią miasto
Poznań w budowie: te projekty odmienią miasto
Poznań w budowie: te projekty odmienią miasto
Poznań w budowie: te projekty odmienią miasto
Poznań w budowie: te projekty odmienią miasto
Poznań w budowie: te projekty odmienią miasto
Poznań w budowie: te projekty odmienią miasto
Poznań w budowie: te projekty odmienią miasto

Nowe projekty hotelowe, spektakularna inwestycja mixed-use, która dostarczy ok. 28 500 mkw. powierzchni biurowej, atrakcyjniejsza przestrzeń publiczna i coś dla wielbicieli kultury i historii - dzieje się w Poznaniu!

REKLAMA

Kompleks Nowy Rynek

Nowy Rynek to wielofunkcyjny kompleks realizowany przez Skanska w stolicy Wielkopolski. Budowa pierwszego etapu rozpoczęła się latem 2017 roku, a obecnie szwedzki deweloper wznosi kolejny budynek, oznaczony literą E, który domknie powstający, nowy kwartał miasta. Dostarczy on ok. 28 500 mkw. nowoczesnej i zdrowej powierzchni biurowej, a zaprojektowany z największą starannością rynek, znajdujący się wewnątrz kompleksu, stworzy dla mieszkańców Poznania przestrzeń do relaksu i odpoczynku.

Projekt Nowy Rynek stworzy teren otwarty, z którego poznaniacy będą mogli korzystać na wiele sposobów – pracując w nowo powstałych biurowcach czy odpoczywając w ogródkach miejskich kawiarni. W ramach kompleksu powstał też pierwszy w Poznaniu chodnik wykonany z zielonego betonu, którego zadaniem jest redukowanie poziomu smogu.

Przeczytaj także >> 
Mural na biurowcu, centrum handlowym, parku logistycznym? Garść najlepszych pomysłów z rynku!

Do tworzenia Nowego Rynku zaangażowane zostały najlepsze pracownie projektowe, a kompleks oprócz powierzchni biurowych dostarczy nową przestrzeń do relaksu i odpoczynku dla mieszkańców Poznania. Za projekt pierwszych dwóch odpowiada wrocławskie studio Maćków Pracownia Projektowa. Autorami projektu trzeciego i czwartego budynku jest medusa group. Projekt urbanistyczny, czyli całościową koncepcję zagospodarowania oraz projekt budynku E wykonała pracownia JEMS Architekci.

Oddanie do użytkowania zaplanowane jest na drugi kwartał 2023 roku.

Wielkomiejski projekt na poznańskim Łazarzu

Na powierzchni 5,5 ha poznańskiego Łazarza firmy BPI Real Estate Poland i Revive zamierzają wybudować nowoczesny kompleks o prawdziwie wielkomiejskim charakterze. Projekt inwestycji zakłada połączenie funkcji mieszkaniowych i komercyjnych, a także rewitalizację zabytkowych budynków dawnych koszar wojskowych. Za projekt odpowiada pracownia SUD Architekt Polska.

- Bardzo mnie cieszy miastotwórczy charakter planowanej inwestycji. Dzięki niej dawne koszary ułańskie odzyskają blask i zostaną przywrócone tkance miejskiej, a Poznań oraz jego mieszkańcy zyskają nową, ciekawą przestrzeń do życia, z architekturą wpisującą się w tradycyjną zabudowę Łazarza i Grunwaldu, zielenią oraz miejscami do wypoczynku i rekreacji – powiedział Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Projekt inwestycji został wybrany w ramach zamkniętego konkursu dla pracowni architektonicznych. Zwycięska koncepcja została opracowana przez pracownię SUD Architekt Polska, która ma bardzo duże doświadczenie w rewitalizacji zabytkowych obiektów. Zdaniem belgijskich inwestorów, projekt SUD najlepiej eksponował historyczne budynki koszar, które mają stanowić serce całego kompleksu i będą widoczne z każdej strony inwestycji. Koncepcja inwestycji zakłada budowę otwartego mini „miasta w mieście”, harmonijnie łączącego starą zabudowę z nową jak i architekturą najbliższej okolicy.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Siedziba muzeum powinna odzwierciedlać symbolikę zwycięstwa w sposób, który nie zakłóci relacji z kontekstem i nie zdominuje wzgórza wraz z Kościołem Św. Wojciecha z 800 - letnią tradycją. Istotą projektu było także stworzenie miejsca, które nie tylko opowie o historii wspólnego działania Wielkopolan, ale również pozwoli na budowanie nowych relacji pomiędzy mieszkańcami Poznania.

Dlatego architekci zaproponowali, by centralnym miejscem całego obiektu stał się okrągły plac, wokół którego zgromadzone są kameralne budynki muzealne. – Proponując taki układ, przypominamy o początkach naszego państwa, o grodach i osadach, w których tworzyły się pierwsze społeczności – mówi Małgorzata Dembowska z pracowni WXCA, współautorka projektu.

To właśnie przestrzeń, którą tworzą bryły obiektów, ma stanowić symbol zwycięstwa. Otwarta forma placu może zachęcać do interakcji, stanowić naturalne miejsce wymiany myśli, debaty, dialogu, wszystkiego, co przyczynia się do budowania głębszych relacji społecznych. – Projektując nową siedzibę muzeum, odnieśliśmy się między innymi do słów Ignacego Paderewskiego z jego przemówienia z 1918 r., kiedy wspominał o sile polskiej tożsamości budowanej przez wspólnotę zaangażowanych ludzi – mówi Krzysztof Moskała z pracowni WXCA, współautor projektu.

Refleksja nad współczesnością bazującą na solidnych fundamentach historii zaowocowała stworzeniem odpowiedniej architektury budynku. Podstawę muzeum (parter) będzie stanowił surowy kamień przywołujący pamięć o pierwszych budowlach na ziemiach polskich. Kolejne kondygnacje będą wykonane z gładko ciętego kamienia, który przenosi do czasów współczesnych. Cała narracja budynku ma swoje odzwierciedlenie w zastosowanych rozwiązaniach materiałowych. Wydźwięk kamiennych solidnych ścian na zewnątrz został skontrastowany z ciepłą aranżacją wnętrz, w których zestawienie bieli ścian z elementami drewna nawiązuje charakterem do tradycyjnego domu.

Przebudowa Rynku Łazarskiego

Przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu wkroczyła w kulminacyjny etap. W ramach projektu powstanie nowe zadaszone targowisko, wymieniona zostanie nawierzchnia i część infrastruktury podziemnej, powstaną nowe szersze chodniki, przybędzie drzew i zieleni niskiej.

Rynek Łazarski jest głównym punktem tzw. "Dolnego Łazarza" i stanowi lokalne centrum integrujące dzielnicę. W ramach projektu powstanie nowe zadaszone targowisko, wymieniona zostanie nawierzchnia i część infrastruktury podziemnej, powstaną nowe szersze chodniki, przybędzie drzew i zieleni niskiej. Pojawi się także zielony skwer, przestrzeń na kawiarniane ogródki i organizację kameralnych wydarzeń plenerowych oraz fontanna i miejsce zabaw dla dzieci. W ten sposób powstanie przestrzeń przyjazna dla życia, spotkań, wypoczynku, rekreacji, zakupów i wydarzeń kulturalnych, która stworzy lepsze warunki do zaktywizowania całej dzielnicy. Nad przyszłym targowiskiem Skanska wzniosła okrągły, unikatowy dach z innowacyjnej folii ETFE z jedną z największych na świecie jednokomorowych poduszek.

Od połowy maja pod gotowym zadaszeniem o grubości około 3-3,5 m generalny wykonawca buduje pawilony handlowe, wyposaży je w stoły, położy nową nawierzchnię a także nasadzi kolejne drzewa i krzewy. Przenoszenie kupców do nowego miejsca i otwarcie placu zaplanowane jest na jesień.

Przebudowa Rynku Łazarskiego to projekt o wartości 43 mln zł rozpoczął się w lutym 2020 r. a zakończenie prac planowane jest na sierpień 2021 r. 

Centrum Szyfrów Enigma

U zbiegu ulic Kościuszki i Św. Marcin w Poznaniu, w budynku Collegium Martineum, stanowi własność Uniwersytetu A. Mickiewicza, powstaje Centrum Szyfrów Enigma. To tutaj przed wojną pracowali polscy matematycy, którzy złamali kod niemieckiej Enigmy.

Odwiedzający placówkę będą mogli poznać historię złamania szyfru oraz odkryć wątki z przeszłości regionu i miasta. Na I piętrze remontowanego budynku znajdzie się, złożona z trzech części, ekspozycja CSE. Pierwsza część obejmować będzie kurs szyfrów, kolejne poświęcone będą historycznym wydarzeniom związanym ze złamaniem kodu Enigmy oraz ich następstwami, które doprowadziły do rewolucji cyfrowej. Ekspozycja będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W Centrum będzie funkcjonowała także dedykowana dzieciom „Strefa szyfrów” służąca zabawie i edukacji, zachęcająca najmłodszych do interakcji, rywalizacji i rozwiązywania łamigłówek.

Oprócz nowej aranżacji wnętrz i remontu instalacji w budynku Collegium Martineum zostanie również poprawiona jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Przebudowane zostaną schody przed wejściem do CSE, a od strony dziedzińca wykonana zostanie winda.

Za projekt ekspozycji odpowiada firma New Amsterdam z Krakowa, a części wspólne projektuje pracownia Front Architects z Poznania.

Projekt jest realizowany przez Miasto Poznań przy współpracy z Poznańskim Centrum Dziedzictwa miejską instytucją kultury, opowiadającą o Poznaniu i jego dziedzictwie. Instytucja zarządza Bramą Poznania, Traktem Królewsko-Cesarskim, Centrum Szyfrów Enigma, Galerią Śluza i Fest Fyrtlem.

Otwarcie CSE zaplanowano na lato 2021 roku, a dokładny termin poznany w czerwcu. 

Hotel Mövenpick

159-pokojowy Mövenpick Poznań powstanie w zielonym sercu Poznania nad jeziorem Malta. To trzeci, po Mövenpick Kołobrzeg i Mövenpick Zakopane, obiekt szwajcarskiej marki z portfolio Accor, który powstanie w Polsce. Za projekt architektoniczny odpowiada ACE ODA Studio BOAA.

Obiekt zaoferuje gościom restaurację, bar, sale konferencyjne, a także centrum fitness z basenem wewnętrznym, strefę SPA z gabinetami kosmetycznymi oraz parking. Nie zabraknie również rowerowni czy narciarni dla gości korzystających z pobliskiego stoku.

Inwestorem jest Maltaski sp. z o.o. sp. k., a projekt hotelu powstał z dbałością o zachowanie specyfiki otoczenia Jeziora Maltańskiego oraz z myślą o uatrakcyjnieniu infrastruktury sportowej – stoku narciarskiego i toru regatowego. Obiekt będzie wyposażony w rozwiązania przyjazne dla środowiska, jak instalacja fotowoltaiczna, system wykorzystania deszczówki, pojawią się również ule i budki dla ptaków.

– Teren poznańskiej Malty to miejsce ważne dla wszystkich mieszkańców Poznania. Dlatego zależało nam na współpracy z marką, która z jednej strony zapewni noclegowo-konferencyjne zaplecze dla tej wyjątkowej okolicy, a z drugiej – naturalnie wkomponuje się w krajobraz. Chcemy, aby powstający hotel, ze swoją infrastrukturą gastronomiczną, barem restauracją, był miejscem przyjaznym dla lokalnej społeczności. Wszyscy spędzający czas nad jeziorem, będą mogli skorzystać z oferty gastronomicznej hotelu, dzięki czemu wierzymy, że oferujemy mieszkańcom dodatkową wartość – Tomasz Bociąg, Dyrektor Zarządzający w Maltaski sp. z o.o. sp. k.

Otwarcie pierwszego hotelu Mövenpick w Poznaniu zaplanowane jest na 2023 rok.

Hotel Occidental

W tym roku ruszyć ma budowa hotelu przy ulicy Zielonej 4 w Poznaniu. Będzie to 4-gwiazdkowy hotel marki Occidental, należącej do Barcelo, największej hiszpańskiej sieć hoteli.

– Tworząc projekt przeszliśmy długą ścieżkę od elewacji złożonych do Warunków Zabudowy kończąc na prezentowanej koncepcji. W międzyczasie powstało kilkadziesiąt wersji elewacji, formy obiektu oraz układów funkcjonalnych. Proces miał na celu wypracowanie projektu budynku ponadczasowego, wpisującego się w zastane otoczenie, między innymi pod względu formy, artykulacji elewacji oraz kolorystyki. Poświeciliśmy sporo uwagi, aby stworzyć optymalny układ funkcjonalny hotelu, który będzie otwierał się na miasto i podkreślał tworzoną oś widokową – opowiada Andrzej Leszczyński, architekt prowadzący projekt.

– Odcięliśmy bryłę od poziomu terenu przeszklonym parterem w celu nadania jej lekkości. Maksymalnie przezroczyste szkło zastosowane w przyziemiu dodatkowo uwidoczni wnętrza widziane z poziomu ulicy, sprawi wrażenie „zapraszania do środka”. Dzięki zastosowaniu pastelowych kolorów zabudowa wpisuje się w otoczenie, nawiązuje do barw otoczenia i nie dominuje w przestrzeni współgrając z otaczającą zielenią od strony Parku Chopina i Ogródków Zbigniewa Zakrzewskiego. Stawiamy na materiały szlachetne i trwałe, które szybko się nie zestarzeją – kontynuuje architekt, relacjonując proces projektowy.

Lokalizacja w mieście, ale także trudne dla branży hotelowej czasy (zwłaszcza w przypadku hoteli city) czynią inwestycję tym bardziej wyjątkową. Dodatkowo nietuzinkowa architektura może uczynić z hotelu nową ikonę miasta.

Zagospodarowanie Placu Wolności

W kwietniu UM Poznań poinformował o rozstrzygnięciu konkursu na koncepcję sezonowego zagospodarowania Placu Wolności. Założeniem projektu i konkursu było stworzenie na placu Wolności w Poznaniu trzech stref, które działałyby od kwietnia do października: koncertowej, gastronomicznej i odpoczynku. Zwyciężył projekt przygotowany przez pracownię UGO Architecture.

Wyróżnikiem zwycięskiej pracy była różnorodna i dająca się zmiennie oraz wygodnie kształtować aranżacja placu. Projekt zakładał wykorzystanie mobilnych elementów z zielenią i miejsc wypoczynku, umożliwiających ich łatwe przestawianie w razie potrzeby. W "martwej strefie" placu, przy wjeździe na podziemny parking zaplanowany został funkcjonalny pawilon gastronomiczny. Przy Arkadii powstanie miejsce na występy. Strefę gastronomiczną zacienią "żagle", których maszty tworzyć będą pylony z literami tworzącymi napis.

Przestrzeń placu Wolności może zatętnić życiem według nowego projektu już wiosną 2022 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie