×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Poznań wprowadzi w przyszłym roku nowy typ rowerów miejskich

  • Autor: PAP
  • 18 cze 2018 14:40
  • Aktualizacja: 18 cze 2018 14:39
Poznań wprowadzi w przyszłym roku nowy typ rowerów miejskich
fot. pexels

W 2019 roku system Poznańskiego Roweru Miejskiego (PRM) zostanie poszerzony o tzw. rowery czwartej generacji. Nowe pojazdy będzie można zaparkować w dowolnym miejscu, a nie - jak dotychczasowe rowery, w specjalnych stacjach.

REKLAMA

W 2022 roku poznaniacy będą mieli do dyspozycji w sumie 2 tys. miejskich jednośladów.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak powiedział w poniedziałek, że w tym sezonie liczba wypożyczeń PRM ma sięgnąć 1,7 mln. W minionym roku było to ponad 1 mln. Zaznaczył, że sukcesywnie rozwijany system szybko zyskuje na popularności. "Następny rok będzie przełomowy dla PRM. Widząc sukces tej formuły, w której rower był wypożyczany do tej pory, chcemy zaproponować rozwiązania stosowane w Europie Zachodniej, czyli tzw. rower czwartej generacji" - powiedział.

Według zapowiedzi miasta, w kolejnych latach w Poznaniu równocześnie będą funkcjonowały dwa systemy: dotychczasowy, z ponad 1,2 tys. rowerów, które należy zaparkować w stacjach, oraz system liczący docelowo 800 rowerów czwartej generacji, wyposażonych w nadajniki GPS oraz zamki blokujące. Ich atutem będzie możliwość pozostawienia pojazdu w dowolnym lub wyznaczonym miejscu, ale bez potrzeby wpięcia w stację lub do innego roweru.

"W przyszłym roku po Poznaniu ma jeździć 500 takich jednośladów. W kolejnych trzech latach będzie ich przybywać 100 rocznie. Łącznie w 2022 roku do dyspozycji mieszkańców będzie więc ponad 2 tys. rowerów" - powiedział wiceprezydent Poznania Maciej Wudarski. Wyjaśnił, że w mieście wyznaczone zostaną strefy - tzw. wirtualne stacje - w których użytkownicy nowych jednośladów będą mogli zwracać rowery. Nie zmienią się ogólne zasady korzystania z roweru publicznego oraz taryfa opłat.

W 2015 roku w Poznaniu było 37 stacji PRM i 443 rowery. W 2018 w Poznaniu działa już 113 punktów, w których można wypożyczyć 1227 rowerów. Obecny roku jest ostatnim, w którym obowiązuje umowa z dotychczasowym operatorem systemu, firmą Nextbike.

"Poznań zmaga się z problemem zakorkowanych ulic i zanieczyszczenia powietrza. Inwestujemy w infrastrukturę transportu publicznego, tabor MPK, parkingi "Parkuj i Jedź", usprawnienia dla komunikacji zbiorowej, a także w rower miejski. Efekty zaczynają być widoczne. Dzięki każdemu kierowcy przesiadającemu się z samochodu do środków komunikacji publicznej, maleje liczba aut na poznańskich ulicach. Dalsza rozbudowa systemu roweru publicznego z pewnością przyczyni się do zachowania tego trendu" - powiedział w poniedziałek Jaśkowiak.

Poznański Rower Miejski jest trzecim największym systemem rowerowym w Polsce. PRM działa w stolicy Wielkopolski od kwietnia 2012 roku. Użytkownicy systemu mogą wypożyczać m.in. rowery z fotelikami dla dzieci oraz rowerki dla najmłodszych. Dla posiadaczy biletów okresowych na karcie PEKA udostępniono promocyjną taryfę.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie