REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Poznań zyska Welcome Center. Powstanie w budynku przy ul. Św. Marcina

  • Autor: propertydesign.pl
  • 23 paź 2021 11:04
Poznań zyska Welcome Center. Powstanie w budynku przy ul. Św. Marcina
Welcome Center to biuro służące wsparciu i integracji zagranicznych studentów. Fot. Shutterstock

Welcome Center – biuro służące wsparciu i integracji zagranicznych studentów, doktorantów i pracowników naukowych uruchomi w centrum Poznania Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Obecnie taki punkt informacyjno-kontaktowy funkcjonuje w wersji online.

REKLAMA

Jak powiedział PAP prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. UAM dr hab. Rafał Witkowski, Welcome Center powinno zacząć działać na przełomie obecnego i przyszłego roku w gmachu Collegium Martineum, w którym kilka tygodni temu zaczęło działać Centrum Szyfrów Enigma. W związku z tą inwestycją w budynku przy ul. Św. Marcin przeprowadzono prace remontowe i modernizacyjne. Po ich zakończeniu możliwe jest przygotowanie i wyposażenie pomieszczeń Welcome Center.

"Będzie to miejsce, w którym wszyscy studenci, doktoranci, pracownicy naukowi, którzy do nas przybywają z zagranicy, będą mogli otrzymać komplet informacji niezbędnych temu, by np. zalegalizować pobyt. Ma to być miejsce pomagające w integracji oraz w rozwiązywaniu problemów związanych z przybyciem do nowego kraju. Obiekt Collegium Martineum znajduje się w ścisłym centrum miasta, z wygodnym dojazdem, ma też dogodny dostęp dla osób z niepełnosprawnościami" - powiedział prof. Witkowski.

Jak dodał, obecnie takich informacji można szukać na stronach internetowych Welcome Center.

"Można tam znaleźć wszystkie dane potrzebne studentom przyjeżdżającym do Polski i do Poznania - przede wszystkim w dwóch aspektach: legalizacji ich pobytu i ewentualnego wsparcia przy załatwianiu formalności w urzędach oraz integracji tych osób" - wyjaśnił.

Prof. Witkowski powiedział, że wolę współpracy przy prowadzeniu Welcome Center wyraziło Miasto Poznań.

"Zainteresowanie zastosowanymi u nas rozwiązaniami, ale też chęć współpracy zgłosiła Politechnika Poznańska. Przestrzeń Welcome Center ma być wykorzystana nie tylko do rozmów z obcokrajowcami, którzy przyjdą do nas zgłosić swoje sprawy czy problemy. Ma to być miejsce organizacji rozmaitych wydarzeń integracyjnych - chociażby przy okazji świąt obchodzonych w innych krajach" - powiedział.

Zastrzegł, że takie wydarzenia są już organizowane - w innych miejscach. "Gdy Welcome Center ruszy we własnej siedzibie, będzie nam łatwiej planować i przygotowywać rozmaite aktywności" - wyjaśnił.

Według stanu na koniec 2020 roku, na UAM studiowało ponad 35 tys. osób, w tym 27,7 tys. na studiach stacjonarnych. Ok. 4 proc. studiujących to cudzoziemcy.

Prof. Rafał Witkowski pokreślił, że osoby z zagranicy mają dostęp do przygotowanych przez uczelnię materiałów informacyjnych w językach obcych - przede wszystkim w języku angielskim, w znacznej mierze w języku rosyjskim.

"Będziemy poszerzać tę liczbę. Mamy bardzo dużo materiałów przetłumaczonych na język chiński. Zadaniem na najbliższy czas będzie dla nas przygotowanie odpowiedniego zasobu informacji w języku hiszpańskim. Widzimy, że wśród uczelni z krajów Ameryki Łacińskiej jest ogromne zainteresowanie współpracą z uczelniami europejskimi, w tym także z naszym uniwersytetem" - powiedział Witkowski.

Przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego UAM informował, że na studia przyjęto osoby z 50 krajów świata. Najwięcej przyjętych to osoby z Białorusi, z Ukrainy, ale również z Chin, Turcji, Azerbejdżanu, Rosji czy Nigerii. Łączna liczba przyjętych przekraczała 1 tys., co stanowi w sumie 9 proc. wszystkich osób przyjętych w tym roku na studia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie