REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Poznańscy studenci projektami ożywiają zalew Szałe

  • Autor: PAP
  • 25 paź 2017 16:00
Poznańscy studenci projektami ożywiają zalew Szałe
Fot. pixabay

Gmina Opatówek wyłoniła zwycięzców konkursu studenckiego na koncepcję przestrzennego i ekologicznego zagospodarowania zbiornika retencyjnego w miejscowości Szałe koło Kalisza.

REKLAMA

- Sześć lat temu na tym zbiorniku zrobiliśmy oczyszczanie i pogłębianie dna. Wydaliśmy na to, jako samorząd województwa, 850 tysięcy złotych, a rezultaty były prawie żadne. Zbiornik dalej był taki, że nie można było się w nim kąpać - powiedziała członek zarządu województwa wielkopolskiego Marzena Wodzińska.

Podjęto więc decyzję o zaangażowaniu studentów Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ogłoszono konkurs na koncepcję odnowy biologicznej oraz urbanistycznego zagospodarowania terenów nad Zalewem Szałe.

Na konkurs wpłynęło dwanaście prac, w każdej kategorii po sześć.

Zdaniem burmistrza Opatówka Sebastiana Wardęckiego, poziom konkursu był bardzo wysoki.

- Kryteriów, którymi kierowało się jury było bardzo wiele, ponieważ każdy miał inne spojrzenie na pewne tematy. Inaczej patrzeliśmy na kwestie związane z samym oczyszczeniem zbiornika, tutaj bardziej koncentrowaliśmy się na metodach, a inaczej patrzeliśmy na koncepcje zagospodarowania architektonicznego terenu wokół zbiornika. Myślę, że każda z tych prac ma w sobie coś, co będzie można wykorzystać w przyszłości - powiedział burmistrz.

Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach. W kategorii "Rekultywacja zbiornika retencyjnego w miejscowości Szałe" pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 12 tysięcy złotych przyznano Patrykowi Antoszewskiemu i Agnieszce Lewandowskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zwycięzcą w kategorii "Stworzenie koncepcji zagospodarowania przestrzennego zbiornika retencyjnego i okolic" został Łukasz Gąska z Politechniki Poznańskiej. Także otrzymał nagrodę w wysokości 12 tysięcy złotych.

- Według mojego projektu Szałe zmieni się w kluczowych dla niego obszarach zagospodarowania. Przede wszystkim zaplanowałem rozwój i dalszą rozbudowę obszarów w ramach sportów wodnych. Wdrożyłem szereg rozwiązań proekologicznych w architekturze, pozwalających utrzymać dobry stan czystości, który zostanie otrzymany przy realizacji prac z pierwszej kategorii - powiedział Łukasz Gąska.

Jak podkreślił burmistrz Opatówka, na podstawie przedstawionych przez studentów propozycji powstanie kompleksowa koncepcja.

- Będziemy szukać rozwiązań, żeby przygotowywać konkretny projekt, oraz środków finansowych, bo to jest podstawa, żebyśmy mogli ten zbiornik ożywić - powiedział Sebastian Wardęcki.

Autorzy koncepcji, które zajęły II miejsce otrzymali 9 tysięcy zł, a za III miejsce - 6 tysięcy zł.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie