×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Poznańska ikona odzyska pierwotny blask. Tak będzie wyglądał nowy Dom Książki

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 06 cze 2023 09:00
Poznańska ikona odzyska pierwotny blask. Tak będzie wyglądał nowy Dom Książki
Dom Książki w Poznaniu zyska drugie życie, fot. mat. pras.

Księgarnia, przestrzeń dla organizacji społecznych oraz mieszkania - inwestor Constructa Plus oraz architekci z pracowni Litoborski+Marciniak i Ego Studio odświeżą kultowy poznański Dom Książki. Ma być niemal tak, jak w latach 70. XX w.

REKLAMA

  • 31 maja 2023 r. zaprezentowano projekt rewitalizacji kultowego Domu Książki w Poznaniu.
  • Budynek przy ul. Gwarnej 13 jest jednym z najbardziej czytelnych przykładów poznańskiego modernizmu.
  • Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Litoborski+Marciniak, za wnętrza - Ego Studio. Inwestorem jest Constructa Plus.
  • Prace budowlane związane z rewitalizacją Domu Książki zakończą się pod koniec roku 2024.

Dom Książki w Poznaniu po zakończeniu rewitalizacji ma wyglądać prawie tak, jak architekci - Bogdan Bednarek i Zygmunt Łomski - zaprojektowali go w 1975 roku. Pracownia Litoborski+Marciniak odwołuje się w projekcie do archiwalnych zdjęć i rysunków z tamtego czasu.

– To jeden z dwóch budynków w Poznaniu najlepiej spełniających pięć zasad nowoczesnej architektury, sformułowanych przez Le Corbusiera, współtwórcę modernizmu – mówi prof. Piotr Marciniak, współautor projektu architektonicznego, znawca współczesnej architektury i wykładowca akademicki.  – Rewitalizacja pozwoli na odtworzenie pierwotnej bryły, układu elewacji, charakterystycznych elementów i detali, w tym unikatowej ceramiki na froncie budynku. Poznań odzyska zabytek, bardzo istotny z punktu widzenia historii architektury miasta – dodaje.

Według planów na dolnych kondygnacjach znajdzie się księgarnia połączona z 300-metrową przestrzenią udostępnianą  organizacjom o charakterze prospołecznym. Współpracę z nimi koordynować będzie Fundacja Dom Książki, której założycielami i fundatorami są współwłaściciele spółki będącej inwestorem projektu. Wniosek o rejestrację fundacji został złożony w dniu 31 maja 2023. Na pozostałych kondygnacjach znajdzie się 36 mieszkań.   

Dom Książki został zbudowany w miejscu, gdzie przed wojną stała kamienica, zniszczona częściowo podczas działań wojennych. Po wojnie, przy ówczesnej ul. Lampego 13 powstał najpierw Dom Dziecka – tak nazywano wówczas sklepy z artykułami dla dzieci. Ten budynek jednak rozebrano, a w jego miejsce zaprojektowano właśnie przyszłą księgarnię, a jej budowa wpisywała się w bardzo szerokie przedsięwzięcie przebudowy śródmieścia Poznania wg planów z lat 60. Dom Książki jest więc częścią tego samego założenia urbanistycznego, co Okrąglak oraz znajdujący się przy ul. 27 Grudnia budynek Domaru, a tym samym jednym z najciekawszych w mieście zabytków architektury modernistycznej. 

Według planów na dolnych kondygnacjach znajdzie się księgarnia połączona z 300-metrową przestrzenią udostępnianą  organizacjom o charakterze prospołecznym, fot. mat. pras.
Według planów na dolnych kondygnacjach znajdzie się księgarnia połączona z 300-metrową przestrzenią udostępnianą organizacjom o charakterze prospołecznym, fot. mat. pras.

W momencie swojego otwarcia, Dom Książki mieścił księgarnie i biura. Tak pozostało do początkowych lat XX w. Podupadającą księgarnię kupił inwestor prywatny, którego plany związane z przebudową obiektu na biurowiec nie doszły do skutku, a sam budynek przez lata ulegał degradacji i służył bardziej jako nośnik reklam wizualnych, mając świetną ekspozycję wynikającą z lokalizacji, zamykającej oś widokową Placu Wolności i ul. 27 Grudnia. Obecny, trzeci właściciel nieruchomości, to spółka Constructa Plus, która ma doświadczenie w prowadzeniu projektów rewitalizacyjnych. To z jej inicjatywy odbudowana została kamienica "Żelazko" przy ul. Ogrodowej w Poznaniu, jeden z najbardziej charakterystycznych budynków poznańskiego Starego Miasta.

Prace budowlane związane z rewitalizacją Domu Książki zakończą się pod koniec roku 2024.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie