×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Poznańska Stara Papiernia przechodzi metamorfozę

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 14 mar 2023 09:58
Poznańska Stara Papiernia przechodzi metamorfozę
Poznańska Stara Papiernia przechodzi metamorfozę. wizualizacja: Piotr Szymański Cocoon Studio
Poznańska Stara Papiernia przechodzi metamorfozę

W lutym 2022 roku rozstrzygnięto przetarg na przebudowę Starej Papierni w formule zaprojektuj i wybuduj. Wygrała go poznańska firma Demiurg. Trwa rozbiórka budynków 2 i 3.

REKLAMA

  • Poznańska firma Demiurg wygrała przetarg na przebudowę Starej Papierni w lutym ubiegłego roku.
  • Przy opracowywaniu projektu, Demiurg starał się w sposób prosty i dyskretny wykorzystać projektowane elementy, eksponując przede wszystkim istniejącą tkankę historyczną.
  • Obiekt po przebudowie stanowić będzie kompleks naukowy, a także segment twórczej pracy dla studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
  • Władze uczelni planują, że jeszcze w tym roku powstanie tu unikalna w Polsce Prototypownia UAP ze szczególnym uwzględnieniem prototypowania projektów w branży meblarskiej oraz wyposażenia wnętrz.
  • Prace projektowe zostały zakończone, a obecnie Demiurg kończy rozbiórki budynków nr 2 i 3.

W dniu 13 sierpnia 2020 roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę i przyznał Uniwersytetowi Artystycznemu w Poznaniu dofinasowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO na lata 2014-2020 na przebudowę zespołu budynków Starej Papierni przy ul. Szyperskiej 8, w Poznaniu.

Po dopełnieniu niezbędnych formalności, w dniu 27 kwietnia 2021 roku podpisano umowę o dofinansowanie projektu, które ostatecznie przypieczętowało rozpoczęcie realizacji inwestycji. Kwota przyznanego dofinansowania ze środków europejskich to aż 22 mln 886 tys. zł. Dodatkowo koszt przebudowy i zakupu wyposażenia zostanie pokryty z pieniędzy pochodzących z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (3,2 mln zł) Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (8,5 mln zł), a także ze środków własnych UAP (10,9 mln zł). Cała inwestycja będzie kosztować ponad 46 milionów złotych.

W lutym 2022 roku rozstrzygnięto przetarg na przebudowę Starej Papierni w formule zaprojektuj i wybuduj. Wygrała go poznańska firma Demirug, która specjalizuje się w tego typu realizacjach.

Niezwykle cieszymy się, że możemy realizować kolejną inwestycję w Poznaniu i to w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Nasze wieloletnie doświadczenie z zabytkową tkanką sprawia, że z pełną świadomością mogę powiedzieć, że będzie to kolejna realizacja zakończona sukcesem, a Poznań zyska miejsce, w którym młodzi ludzie będą mogli rozwijać swoje artystyczne pasje. – Mikołaj Jankowski, Prezes Zarządu Demiurg sp. z o.o.

Władze uczelni planują, że jeszcze w tym roku powstanie tu unikalna w Polsce, Prototypownia UAP stanowiąca uczelniane centrum cyfrowe, gdzie studenci a także pracownicy UAP będą mogli realizować swoje projekty badawcze ze szczególnym uwzględnieniem prototypowania projektów w branży meblarskiej oraz wyposażenia wnętrz – uznanej i znaczącej gałęzi naszej regionalnej gospodarki, wpisującej się w tzw. obszary inteligentnych specjalizacji Województwa Wielkopolskiego.

Poznańska Stara Papiernia przechodzi metamorfozę. wizualizacja: Piotr Szymański Cocoon Studio
Poznańska Stara Papiernia przechodzi metamorfozę. wizualizacja: Piotr Szymański Cocoon Studio

Poprzemysłowy obiekt przechodzi metamorfozę

Projekt przebudowy, nadbudowy i rozbudowy zespołu budynków dawnej fabryki papieru został opracowany na podstawie programu funkcjonalno- użytkowego, którego autorem jest mgr inż. arch. Mikołaj Stępień. Program funkcjonalno- użytkowy stanowił bazę do opracowania dalszych etapów projektu przez poznańską pracownię Demiurg.

Na potrzeby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Demiurg opracował dokumentację projektową uwzględniającą przebudowę dawnego poprzemysłowego obiektu na nowoczesny kompleks zmodernizowanych budynków wykorzystanych na potrzeby uczelni.

Obiekt po przebudowie stanowić będzie kompleks naukowy, a także segment twórczej pracy dla studentów Uniwersytetu. W budynku przewidziano laboratoria i prototypownie obróbki metalu i drewna. Ponadto obiekt zakłada szeroki wachlarz nowoczesnych pracowni tapicerskich, laboratoriów analiz wirtualnych, studia fotograficznego, drukarek 3D itp.

Nowoczesna struktura budynku wraz ze zmienionym układem funkcjonalnym została wpasowana w istniejącą, zabudowaną tkankę. Ze względów funkcjonalnych projekt budynku został rozbudowany i nadbudowany o kolejną kondygnację nadziemną.

Z szacunkiem dla historii

Przy opracowywaniu projektu, Demiurg starał się w sposób prosty i dyskretny wykorzystać projektowane elementy, eksponując przede wszystkim istniejącą tkankę historyczną. W znaczeniu korelacji z istniejącą zabudową zastosowano wysokiej jakości materiały budowlane, takie jak płyty włókno- cementowe, a także przeszklone fasady. Istniejąca zabudowa, która musi zostać zachowana, zostanie odrestaurowana. 

Praca nad dokumentacją projektową stanowiła spore wyzwanie z uwagi na ważny w skali regionu, historyczny aspekt inwestycji. Każdy etap opracowania projektowego był konsultowany  zarówno z Zamawiającym, jak i Miejskim Konserwatorem Zabytków. W poszanowaniu dla zabytkowych elementów budynku, część z nich zostanie odrestaurowana, a część odtworzona na wzór oryginału. Uwzględniając istniejący charakter obiektu, a także pierwotną i nową funkcję podkreślono poprzez wykreowanie przemysłowego, industrialnego i nowoczesnego budynku. – Wojciech Błażejczak, Architekt Demiurg.

„Prace projektowe zostały zakończone, a obecnie Demiurg kończy rozbiórki budynków nr 2 i 3. Wydana została również decyzja pozwolenia na przebudowę, nadbudowę i rozbudowę budynku głównego. Po tym jak pozwolenie będzie prawomocne firma zacznie prace przygotowawcze i oraz podbijanie fundamentów w formie jet grouting.” – dodaje Zuzanna Trybuchowicz, Kierownik robót Demiurg.

Demiurg jest poznańską firmą, którą tworzy zarówno biuro projektowe jak i dział wykonawczy. Specjalizuje się w inwestycjach realizowanych w formule zaprojektuj i wybuduj. Aktualnie prowadzi w Poznaniu kilka inwestycji m.in. przebudowa Galerii Miejskiej Arsenał, przebudowa Instytutu Chemii Bioorganicznej dla Polskiej Akademii Nauk, a także przebudowa Kamienicy Wiedeńskiej na rogu Podgórnej i Szkolnej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie