REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Poznański plac Bernardyński w nowej odsłonie

  • Autor: www.poznan.pl
  • 07 paź 2021 12:03
Poznański plac Bernardyński w nowej odsłonie
Poglądowy widok zagospodarowania placu przygotowany w ramach projektu Archipogotowia, fot. www.poznan.pl

Jak powinien wyglądać poznański plac Bernardyński? Miasto przetestuje rozwiązania, które pomogą przywrócić mu świetność. Więcej zieleni i miejsce dla małej gastronomii - to pierwsze zmiany, które pozwolą wykorzystać potencjał tej ważnej przestrzeni w centrum Poznania jeszcze przed jej planowaną przebudową. Miasto zaprezentowało poglądową wizualizację.

REKLAMA

Plac Bernardyński jest niezwykle cenną przestrzenią publiczną. Położony jest w ścisłym centrum Poznania, w sąsiedztwie najstarszej średniowiecznej części miasta. Obecnie zajęty jest przede wszystkim przez stragany. Kupcy handlują tam warzywami i kwiatami, także odzieżą. 

- W ostatnich latach liczba handlujących na targowisku uległa znacznemu zmniejszeniu, a przestrzeń placu w coraz większym stopniu straszy zdegradowaną infrastrukturą targową - wyjaśnia Weronika Sińska-Mikuła z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. - Obecne zagospodarowanie placu nie wykorzystuje potencjału atrakcyjności tego miejsca. Wyraźnie też uwidaczniają się zmiany oczekiwań społecznych wobec miejskiej przestrzeni.

Dlatego Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta planuje rewaloryzację przestrzeni placu Bernardyńskiego. Tegoroczne zmiany będą tymczasowe - mają mieć charakter testowy przed docelową przebudową placu. Pozwoli to w krótkim czasie oddać tę przestrzeń wszystkim mieszkańcom i wykorzystać ją m.in. do działań społecznych. 

Jeszcze w tym roku rozpoczną się działania związane z porządkowaniem przestrzeni, a plac będzie podzielony na część handlową oraz rekreacyjną. Nieużywane dziś stragany zostaną rozebrane. Zamiast nich pojawią się donice z drzewami, krzewami i bylinami oraz elementy małej architektury. Odsłonięta zostanie oś widokowa: od rogu ul. Zielonej oraz ul. Za Bramką w kierunku dominanty architektonicznej - kościoła pw. św. Franciszka Serafickiego. To właśnie ona będzie granicą dzielącą przestrzeń na część handlową i rekreacyjną.  

W części handlowej zlokalizowane zostaną stragany - w liczbie dostosowanej do potrzeb najemców. Natomiast w części sąsiadującej z przystankiem tramwajowym i ulicą Garbary infrastruktura targowa zostanie uprzątnięta. Pozwoli to wytworzyć ogólnodostępny plac z ławkami, zielenią i miejscem dla małej gastronomii  - foodtrucków oraz mobilnych stoisk gastronomicznych (np. z kawą lub lodami).

Dzięki takiemu podejściu do zmiany zagospodarowania placu możliwe będzie sprawdzenie nowych rozwiązań przy zaangażowaniu stosunkowo niskich nakładów finansowych. Na całość działań objętych I etapem prac przeznaczono około 100 tys. zł. Koncepcja zmian została przygotowana przez Fundację Na Dużą Skalę w ramach realizacji zadania publicznego "Archipogotowie"

W przyszłym roku planuje się rozpoczęcie prac projektowych związanych z docelowym zagospodarowaniem placu, a sama inwestycja możliwa będzie do realizacji w perspektywie najbliższych 3-4 lat, jeżeli sytuacja finansowa Miasta na to pozwoli. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie