REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Poznański Projekt Centrum na ul. Św. Marcin

  • Autor: www.poznan.pl
  • 04 paź 2018 09:35
Poznański Projekt Centrum na ul. Św. Marcin
fot. unsplash

Rozpoczęło się sadzenie drzew na ul. Św. Marcin w Poznaniu. Łącznie, po obu stronach pomiędzy ulicami Gwarną i Ratajczaka, posadzonych zostanie 67 kilkumetrowych drzew oraz inne rośliny.

REKLAMA

Zgodnie z harmonogramem 2 października na ul. Św. Marcin przywieziono drzewa by posadzić je po częściowo wykończonej już części ulicy, wzdłuż kamienic. Stanie tu czternaście kilkumetrowych drzew. Po stronie Alf prace jeszcze trwają, ale drzewa pojawią się tam w najbliższych tygodniach.

- Przed rozpoczęciem przebudowy ul. Św. Marcin drzewa rosły tylko w środkowym jej pasie, przy torowisku. Teraz zostaną posadzone wzdłuż alei spacerowych. Nowe, wysokie drzewa ożywią ulicę, a - w połączeniu z przemyślaną infrastrukturą i elementami małej architektury - sprawią, że ta najbardziej rozpoznawalna ulica Poznania naprawdę wypięknieje - mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.

 Na przebudowanej ul. Św. Marcin powstanie zielona aleja, którą docelowo tworzyć będzie 67 drzew - klonów pospolitych i lip holenderskich. Będzie to ponad dwukrotnie więcej drzew niż rosło na tym obszarze przed rozpoczęciem robót. Wyrośnięte już drzewa posadzone zostaną w specjalnie dla nich przygotowanych miejscach wyposażonych w systemy antykompresyjne. Są to konstrukcje pozwalające na rozwój systemów korzeniowych bez kolizji i zagrożenia dla infrastruktury podziemnej oraz umożliwiające podlewanie drzew.

Zieleni na reprezentacyjnej ulicy miasta będzie jeszcze więcej. Pomiędzy ulicami Gwarną i Ratajczaka, na ponad 150 metrach kwadratowych, wykonane zostaną także niższe nasadzenia.

Projekt Centrum

To największa inwestycja rewitalizacyjna prowadzona obecnie w Poznaniu. Zakłada przebudowę ulic i chodników w dużej części śródmieścia, a także zmianę infrastruktury podziemnej. Ponadto przewiduje modernizację torowisk tramwajowych i budowę nowej trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka.

W efekcie realizacji inwestycji śródmieście Poznania zyska nową, lepszą jakość. Przestrzeń zostanie uporządkowana, a ruch samochodowy uspokojony. Pojawią się: nowa trasa tramwajowa, nowe drogi rowerowe i enklawy zieleni, a równe i szerokie chodniki zachęcać będą do spacerowania ulicami miasta i spędzania czasu w centrum. Jesteśmy przekonani, że w odnowionych przestrzeniach pojawią się nowe usługi, a śródmieście znów tętnić będzie życiem.

10 września na ul. Św. Marcin wróciły już tramwaje, a cała przebudowa tej ulicy pomiędzy ul. Gwarną a Ratajczaka zakończy się na początku przyszłego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie