×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Poznańskie zabytki z dotacjami na prace konserwatorskie

  • Autor: www.poznan.pl
  • 27 kwi 2022 11:46
Poznańskie zabytki z dotacjami na prace konserwatorskie
Dzięki dofinansowaniu świetność odzyska m.in. elewacja kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej 17, fot. www.poznan.pl

Kamienica Margarety Grüder na Łazarzu, wiatrak typu holenderskiego przy ul. Milczańskiej, secesyjne budynki na Jeżycach - to tylko część z 16 zabytkowych poznańskich obiektów, które otrzymały w tym roku miejską dotację na remonty i renowacje.

REKLAMA

We wtorek, 26 kwietnia miejscy radni zdecydowali, że Miasto przekaże dotacje o łącznej wartości 1,7 mln zł na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Znajdują się one na terenie Poznania, nie są jednak własnością Miasta.

- Chętnych na dofinansowanie było wielu, co bardzo nas cieszy - mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków. - Wpłynęły 23 wnioski, dwa nie spełniały jednak wymagań formalnych. Po dogłębnej analizie rekomendowaliśmy radnym przyznanie dofinansowania dla 16 z nich. Podczas oceny wniosków braliśmy pod uwagę rangę i stan zachowania obiektu oraz ewentualne zagrożenie związane z brakiem renowacji. Ważne było również to, czy mamy np. do czynienia z kontynuacją prac.

Większość z obiektów, które dostaną w tym roku dofinansowanie, to budynki świeckie. Dwa z nich znajdują się na Jeżycach. 230 tys. zł zostanie przeznaczonych na renowację elewacji frontowej i północnej secesyjnej kamienicy przy ul. Roosevelta 2. Z kolei 120 tys. zł posłuży sfinansowaniu remontu dachu w budynku przy ul. Krasińskiego 4a. 

Dzięki miejskiemu wsparciu dawny blask odzyskają także elementy budynku Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ul. Mielżyńskiego 27/29. 67 tys. zł zostanie przeznaczonych na renowację stolarki okiennej. Będzie to kontynuacja prac rozpoczętych w latach poprzednich. 

Zmiany przejdą również kamienice na Łazarzu. 100 tys. zł dofinansowania pozwoli poddać  renowacji elewację frontową w budynku pod adresem Rynek Łazarski 7/Małeckiego 20. To kontynuacja zeszłorocznych robót. 112 tys. zł z miejskiej kasy zostanie wykorzystanych również na wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich wnętrz oraz stolarki w kamienicy Margarety Grüder przy ul. Strusia 3-3a. Ten charakterystyczny obiekt powstał w stylu eklektycznym i nawiązuje przede wszystkim do form gotyckich. 

Dzięki dofinansowaniu w wysokości 150 tys. zł świetność odzyska również elewacja kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej 17. Ponadto w ramach robót wykonane zostaną prace przy jej balkonach, dachu oraz obróbki blacharskie.  

Dotacja o wartości 150 tys. zł pozwoli na kontynuację prac przywracających świetność szczególnemu obiektowi, jakim jest historyczny wiatrak (turbina wietrzna) z 1910 roku, który stoi przy ul. Milczańskiej 2. To jedyny taki obiekt na terenie Poznania. 

Gmina Wyznaniowa Żydowska otrzyma 110 tys. zł na  konserwację i renowację okien w budynku u zbiegu ulic Stawnej i Szewskiej. Z kolei kamienica przy Starym Rynku 48 zyska izolację przeciwwilgociową piwnic. Pozwoli na to dofinansowanie w wysokości 17 tys. zł. 

Kolejną grupą obiektów, które otrzymają w tym roku wsparcie, są najcenniejsze budynki sakralne w Poznaniu. Jednym z nich jest kościół pw. św. Franciszka z Asyżu przy ul. Garbary. 250 tys. zł dotacji umożliwi remont elewacji obiektu wraz z zabezpieczeniem przeciwwilgociowym, a 80 tys. zł dofinansowania pomoże poddać konserwacji elewacje przykościelnej kaplicy Matki Boskiej Loretańskiej.Z kolei franciszkanie dostaną 50 tys. zł na wykonanie przeniesienie malowidła "Ukazanie się Świętej Trójcy św. Antoniemu" w świątyni przy ul. Franciszkańskiej. 

100 tys. zł otrzymał klasztor karmelitów bosych na kolejny etap remontu elewacji oraz więźby dachowej z wymianą pokrycia w kościele przy ul. Działowej. 20 tys. zł trafi do parafii rzymskokatolickiej pw. św. Rocha, która pieniądze przeznaczy na prace konserwatorskie i restauratorskie witraży północnej ściany prezbiterium w kościele przy ul. św. Rocha. 

Miejskie dotacje umożliwią również kontycjację remontu elewacji i naprawę dachu kościoła parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej przy ul. Mariackiej 15 (100 tys. zł), a także konserwację zabytkowych drzwi w kościele ewangelicko-metodystycznym przy ul. Ogrodowej (44 tys. zł). 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie