REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Pozostałości antycznej drogi odkryto pod laguną w Wenecji

  • Autor: PAP
  • 23 lip 2021 09:25
Pozostałości antycznej drogi odkryto pod laguną w Wenecji
Pozostałości antycznej drogi i prawdopodobnie mola z czasów Cesarstwa Rzymskiego odkryto pod laguną w Wenecji, fot. shutterstock

Pozostałości antycznej drogi i prawdopodobnie mola z czasów Cesarstwa Rzymskiego odkryto pod laguną w Wenecji. Odkrycie dokonane dzięki badaniu dna w kanale Treporti potwierdza, że wieki przed założeniem miasta były tam już stałe osady.

REKLAMA

Wyniki badań zostały opublikowane w czwartek w piśmie "Scientific Reports", a przeprowadził je zespół z Instytutu Nauk Morskich włoskiego Komitetu Badań Naukowych i z uniwersytetu w Wenecji.

Celem badań było stworzenie mapy weneckich kanałów przy pomocy sonaru - wyjaśniła geofizyk Fantina Madricardo. "Badając zebrane dane stwierdziliśmy obecność 12 struktur w jednej linii długości ponad kilometra" - dodała.

W ten sposób naukowcy ustalili, że była to droga z czasów Cesarstwa Rzymskiego, biegnąca wzdłuż linii brzegowej, obecnie zalana przez morze. Odnalezione przez nich pozostałości muru długości 135 metrów i 4 metrów wysokości to ich zdaniem prawdopodobnie fragment budowy portowej lub mola.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie