×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pozytywne zmiany coraz bliżej. Znamy zwycięskie projekty III edycji programu Lechstarter

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 maj 2018 12:27
  • Aktualizacja: 23 maj 2018 12:28
Pozytywne zmiany coraz bliżej. Znamy zwycięskie projekty III edycji programu Lechstarter
fot. mat. prasowe

1 000 0000 zł od Leszka przyznany! 17 maja zakończył się etap głosowania tegorocznej edycji Lechstartera. Wyłoniona została lista 15 projektów, które już niebawem zostaną zrealizowane. Mieszkańcy polskich miast ponownie udowodnili, że działając wspólnie z pomocą Leszka mogą realnie wpłynąć na zmiany w swojej okolicy. Czas poznać zwycięskie idee!

REKLAMA

Lechstarter to program, który od 2016 r. pozytywnie zmienia polskie miasta, umożliwiając wcielanie w życie oryginalnych pomysłów na ich rewitalizację. W tym roku Leszek już po raz trzeci przeznaczył na ten cel aż 1 000 000 zł! Zwycięskie ekipy przeszły długą drogę: w tegorocznej edycji udział wzięło niemal 300 kreatywnych koncepcji, z których jury wyłoniło 48 projektów najpełniej oddających ideę akcji. To one przystąpiły w finale do walki o głosy lokalnych społeczności, które z grona projektów wybrały te najlepsze.

W kategorii Grantów  w ramach której czekało 5 dotacji o wartości 100 000 zł, najlepsze okazały się projekty z Gdyni, Lipna, Łodzi, Opola i Poznania. Pierwszy z nich, zdobywca największej ilości głosów – Pociąg do miasta – IV Letni Festiwal Teatralny w Gdyni – zakłada organizację festiwalu ulicznego. Projekty z Lipna (Nie ma Lipy - gra nam nie tylko w duszy!) i Łodzi (Pracownia WIMA) mają na celu stworzenie kolejno przestrzeni do relaksu w parku w Lipnie oraz przestrzeni wspólnej umożliwiającej rozwijanie zainteresowań mieszkańców Łodzi. Projekt z Opola, pod nazwą Przystań z zachodzącym słońcem, zgodnie z założeniami ma zapewnić miejsce spotkań i rekreacji nad wodą, zaś Mobilne Meble dla Miasta, projekt z Poznania, umożliwi zakup mebli do wykorzystania w przestrzeni miejskiej.

W kategorii Mikrogranty dotacje o wartości 50 000 zł zdobyło kolejnych 7 projektów. W gronie szczęśliwców znalazły się projekty z Wolbromia, Świdwina, Zamościa, Włocławka, Poznania, Golubia-Dobrzynia i Morawicy. Najwięcej głosów w tej kategorii otrzymała Wolbromska Tężnia Lecha. Zdobywcami Mikrograntów są również projekty: Po sąsiedzku, w ramach którego rewitalizację przejdzie lokalny park w Świdwinie, Festiwal sztuki ulicy z Zamościa i Kino Samochodowe „Stara Zajezdnia” z Włocławka. Dodatkowo, 50 000 tys. na realizację zgłoszonego pomysłu uzyskał projekt Nocne Życie Fortów z Poznania, dzięki któremu poznaniacy odkryją świat nietoperzy oraz Kulturalny Golub-Dobrzyń, w ramach którego w mieście pojawi się scena oraz altanki. Ostatnim z projektów, który zakwalifikował się do dotacji jest Kulturobus z Morawicy, dzięki któremu lokali mieszkańcy zyskają kulturalną przestrzeń na 4 kółkach.

Nową kategorią dotacji jest Akademia Grantów, w ramach której przewidziano 3 nagrody po 50 000 zł na projekty stworzone przez niezrzeszonych społeczników. W tej kategorii środki zdobyły projekty: Rewitalizacja Gwoździarni z Włocławka, dzięki której stworzona zostanie nowa kulturalna przestrzeń w mieście, Kultura poszła w las z Supraśla w ramach której powstanie miejsce spotkań w okolicznym lesie oraz Widok na Przyszłość, czyli projekt ze Świebodzina zakładający stworzenie oryginalnej instalacji na jednym z miejskich osiedli.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie