W grudniu 2022 r. rozstrzygnięto konkurs na projekt aranżacji wystawy stałej Muzeum KL Plaszow w Krakowie. Jury uznało, że najlepszą koncepcję zaprezentowała pracownia Koza Nostra.
Celem konkursu było wybranie estetycznej, atrakcyjnej, funkcjonalnej i przede wszystkim zgodnej z charakterem miejsca pamięci koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w Muzeum KL Plaszów.
W ocenie komisji konkursowej autorzy zwycięskiej pracy zaproponowali aranżację atrakcyjną pod względem przestrzennym, która właściwie wykorzystuje specyfikę zarówno nowego budynku Muzeum, tzw. Memoriału jak i historycznego Szarego Domu.
- Użyte środki wyrazu są trafne oraz adekwatne do tematyki ekspozycji. Wykorzystanie kamienia wapiennego do aranżacji obu części wystawy tworzy narrację silnie związaną z historią KL Plaszow. Stanowi także łącznik z fasadą budynku Memoriału, skomponowanej z wapienia. Ostatni fragment wystawy w Memoriale, otwarty na teren dawnego obozu, płynnie wprowadza zwiedzających na teren miejsca pamięci, łącząc tym samym ekspozycję z obszarem byłego obozu. Dzięki zastosowanym zabiegom aranżacyjnym umiejętnie i oszczędnie połączono wszystkie trzy składowe upamiętnienia – dwie części wystawy stałej wraz z terenem poobozowym - czytamy w uzasadnieniu.
Koncepcja aranżacji sali wystawowej zakłada ekspresyjną instalację z kamienia
nawiązującą do tematu budowy obozu. Kamień, beton z widocznym szalunkiem, szarość światło tworzą niepowtarzalną, zaskakująca formę “zatrzymanego
czasu” pobudzającą do refleksji. Ekspozycja zabytków masowych pomiędzy kamieniem przywołuje skojarzenia z obecnym stanem terenu poobozowego.
Koncepcja zakłada podział na 9 stref. Ostatnia strefa budynku (przy wyjściu) jest strefą „buforową”, „przejścia” w zieleń, w strefę instalacji, ekspozycji zabytków masowych i przygotowania obserwatora do wejścia na teren poobozowy.
Forma elementów ekspozycyjnych stopniuje się od wyrazistych, prostokreślych, wyższych brył, które w miarę zwiedzania, wchodzenia w teraźniejszość, stają się niższe, by w końcu połączyć się z zielenią i zniknąć pod ziemią. Ideowo łączy historię z teraźniejszością
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Założyciel Medusagroup
Założyciel Medusagroup
Architekt, Wiceprezes Zarządu Oddziału Krakowskiego SARP SARP
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group