REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Prawdziwy raj dla artystów. Oto nowa filia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 27 lut 2018 15:00
Prawdziwy raj dla artystów. Oto nowa filia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
fot. materiały UMK
Prawdziwy raj dla artystów. Oto nowa filia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Prawdziwy raj dla artystów. Oto nowa filia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu powstanie Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego. Projekt zakłada stworzenie infrastruktury, w której realizowane będą prace badawczo-rozwojowe oraz zlecenia komercyjne.

REKLAMA

Toruńska uczelnia otrzymała na ten cel 30 mln zł unijnego dofinansowania. Budowa ma ruszyć w tym roku i potrwa do marca 2022 roku.

W ramach Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego przy WSP UMK w Toruniu funkcjonować będą: Laboratorium Badań i Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych, Laboratorium Badań i Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej, Pracownia Fotograficzna, Laboratorium Badań Fizyko-chemicznych i Nieniszczących, Laboratorium Badań i Konserwacji Papieru i Skóry, Laboratorium Badań i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej, Pracownia Inwentaryzacji i Badań Zabytków Architektury.

Projekt zakłada również utworzenie pięciu laboratoriów, które zlokalizowane będą w budynkach Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy: Laboratorium Dźwięku, Laboratorium Poligrafii Designu, Laboratorium Audiowizualne, Laboratorium Użyteczności i Neurokognitywistyki, Laboratorium Programowania, Projektowania i Szybkiego Prototypowania Oprogramowania i Układów Robotyki.

W CBiKDK prowadzone będą prace badawcze w zakresie nowych metod diagnostyki i konserwacji oraz technik i materiałów mających zastosowanie w konserwacji i restauracji dzieł sztuki, których efekty będą mogły być bezpośrednio wdrażane do przemysłu. Powstające CBiKDK będzie wyposażone w nowoczesne urządzenie badawcze, umożliwiające wykonanie szerokiego wachlarzu analiz zgodnych z wymaganiami branżowymi i/lub krajowymi, zapewniając przy tym wiarygodne i porównywalne wyniki (zgodność z normami ISO). W ramach Centrum funkcjonować będą najnowocześniejsze interdyscyplinarne laboratoria badawcze - działające w zakresie konserwacji, ale wykorzystujące także wiedzę i techniki z dziedzin takich jak: chemia, fizyka, biologia i geologia. 

Koncepcja architektoniczna Centrum opracowana w ramach programu funkcjonalno-użytkowego powstała w oparciu m.in. o wytyczne przekazane architektom przez inwestora, czyli UMK, w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "Osiedle Fałata".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie