×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Prawie 1,3 mld euro z UE z Funduszy Europejskich dla województwa podlaskiego

  • Autor: PAP
  • 01 cze 2022 16:49
  • Aktualizacja: 01 cze 2022 16:30
Prawie 1,3 mld euro z UE z Funduszy Europejskich dla województwa podlaskiego
Prawie 1,3 mld euro z UE z Funduszy Europejskich dla województwa podlaskiego, fot. shutterstock

Prawie 1,3 mld euro z UE z nowego programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 - czyli o 47 mln euro więcej niż dotąd zakładano - będzie miało województwo podlaskie - poinformował w środę na konferencji prasowej marszałek województwa Artur Kosicki.

REKLAMA

Marszałek powołał się na informacje z wtorkowego spotkania w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej z udziałem ministra Grzegorza Pudy i wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak nt. nowej proponowanej przez polski rząd alokacji środków dla województw w nowych programach regionalnych. "(...) dodatkowo województwo podlaskie będzie miało do dyspozycji ponad 47 mln euro"- poinformował Kosicki.

Przypomniał, że pierwotnie region z Funduszy Europejskich dla Podlaskiego 2021-2027 (FEdP) miał otrzymać 1 mld 251 mln euro (o 37 mln euro więcej niż w obecnym Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego 2014-2020), po zmianie będzie to 1 mld 298 mln euro. Zaznaczył, że w nowych regionalnych Funduszach Europejskich wyższą alokację niż w latach 2014-2020 będą miały tylko cztery regiony, wśród nich Podlaskie.

Dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Karolina Perkowska poinformowała, że dodatkowe pieniądze będą przeznaczone na opiekę długoterminową nad osobami niesamodzielnymi z powodu stanu zdrowia (osoby w każdym wieku), kształcenie osób dorosłych (kursy zawodowe, zmiana kwalifikacji zawodowych, bony na szkolenia, wsparcie pracowników przedsiębiorstw) oraz wsparcie dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Dyrektor wyjaśniła, że uchodźcy z Ukrainy będą mogli liczyć np. na szkolenia czy kursy wspierające na rynku pracy, edukację, tworzenie miejsc pracy, dofinansowanie samozatrudnienia, także tworzenie miejsc w przedszkolach i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Marszałek powiedział także, że wyższa ma być alokacja w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027. To następca Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. Dla sześciu regionów ma ona łącznie być o ok. 140 mln euro wyższa niż planowano i wynieść ok. 2,64 mld euro.

Kosicki podał, że zwiększone środki dla Polski Wschodniej mają być przeznaczone na inwestycje kolejowe, zwłaszcza na te, na które jest przygotowana dokumentacja techniczna. Jak podsumował marszałek, po zmianach w obu tych programach, w nowej perspektywie finansowej UE Podlaskie ma szanse wykorzystać łącznie z tych dwóch programów kwotę o 0,5 mld zł większą. Środki te mogą trafić do firm, samorządów, organizacji pozarządowych. Zaznaczył, że trwają negocjacje, ale już można ocenić, iż pieniędzy będzie więcej.

16 maja marszałek województwa i minister Grzegorz Puda podpisali w Białymstoku kontrakt regionalny dla regionu na nową perspektywę finansową UE o wartości 1 mld 250 mln euro z dwóch funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego(EFS). Oznaczało to zakończenie negocjacji regionu z rządem nad tym programem i rozpoczęcie negocjacji z Komisją Europejską.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie