×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Prawie 2 mln kosztował remont. Zabytkowy wiatrak z Dobrocina udostępniony do zwiedzania

  • Autor: PAP
  • 13 wrz 2022 11:33
  • Aktualizacja: 13 wrz 2022 11:34
Prawie 2 mln kosztował remont. Zabytkowy wiatrak z Dobrocina udostępniony do zwiedzania
fot. Unsplash

Za ponad 1,8 mln zł wyremontowano XIX-wieczny wiatrak z Dobrocina znajdujący się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Ten ostatni w całości drewniany wiatrak typu holenderskiego w woj. warmińsko-mazurskim będzie ponownie udostępniony zwiedzającym.

REKLAMA

  • Zabytkowy wiatrak z Dobrocina został udostępniony do zwiedzania po remoncie.
  • Koszt inwestycji wyniósł 1,8 mln zł.

Efekty przeprowadzonego w tym roku generalnego remontu zostaną pokazane po raz pierwszy w środę (godz. 10) podczas uroczystego otwarcia zabytkowego obiektu.

"Wiatrak zostanie otwarty zgodnie z tradycjami młynarskimi, a goście zostaną oprowadzeni po jego wnętrzu, gdzie można będzie zobaczyć nie tylko mechanizmy i konstrukcję wiatraka, ale także jego wyposażenie związane z zawodem młynarza" - poinformował olsztynecki skansen.

Remont obejmował m.in. wykonanie nowych skrzydeł i remont mechanizmu obracania wiatraka. Konserwacji poddano wszystkie elementy konstrukcyjne, niektóre zostały wymienione. Czapa i ściany zyskały nowe modrzewiowe poszycie. Odtworzono m.in. wał skrzydłowy, bąk, hamulec, koło paleczne i mechanizm obrotu czapy.

Datowany na drugą połowę XIX wieku wiatrak ze wsi Dobrocin w gminie Małdyty jest ostatnim w całości drewnianym "holendrem" w regionie. Wiatrak pracował do maja 1950 r. W latach 1964-1965 został przeniesiony do skansenu w Olsztynku.

Został wzniesiony na kamiennej podmurówce. Jego masywny korpus jest nieruchomy, a obracać do kierunku wiatru może się tylko głowica, czyli tzw. czapa ze skrzydłami. Pod nią osadzony jest wał poziomy z kołem palecznym i przełożenie napędu poziomego na pionowy, uruchamiający kamienie.

To jeden z czterech młynów wietrznych znajdujących się w olsztyneckim skansenie. Poza nim są jeszcze dwa wiatraki o konstrukcji typu paltrak i jeden typu koźlak.

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku dysponuje terenem o powierzchni 94 ha, na którym zgromadzono 81 obiektów architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Zbiory muzealne liczą ponad 14 tys. eksponatów, głównie związanych z tradycyjnymi metodami pracy i obrzędami na wsi w XIX i XX wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie