REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Prawie 30 mln złotych na rewitalizację dla podwarszawskich gmin

  • Autor: PAP
  • 21 sie 2018 14:01
fot. pixabay.cpm

Żyrardów i okolice, Nowy Dwór Mazowiecki, Maków Mazowiecki i Błonie - te podwarszawskie gminy zyskały w sumie ponad 27,2 mln zł dofinansowania z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

REKLAMA

Niemal 14 mln złotych otrzymało miasto Żyrardów i jego pięć partnerskich gmin: Michałowice, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna i Pruszków na wybudowanie ponad 10 km nowych ścieżek rowerowych i przebudowanie 1,8 km już istniejących.

W samym Żyrardowie powstanie 3,8 km takich ścieżek. Powstaną na odcinku od ul. Skrowaczewskiego do ul. Okrzei 51, wzdłuż ul. Opolskiej i Ziołowej, a także w ciągu ul. Spacerowej. Od ul. Mireckiego do skrzyżowania z ul. Procnera powstaną prawie 2 km ciągu pieszo-rowerowego, a od ul. Skrowaczewskiego do ul. Okrzei 51 ponad 2,5 km chodnika. W Michałowicach zostanie wybudowana ścieżka rowerowa o długości 2,6 km po północnej stronie rzeki Raszynki - od ul. Powstańców Warszawy w Regułach do ulicy Kasztanowej. Rozbudowana zostanie też ścieżka rowerowa w ciągu ul. Topolowej o długości 1,5 km od komisariatu policji w Regułach do ul. Szkolnej w Michałowicach.

W Grodzisku Mazowieckim powstaną dwie wiaty rowerowe, każda składająca się z ośmiu segmentów, w których będą jednostronne 6-miejscowe stojaki rowerowe. Natomiast gmina Milanówek zainwestuje w wybudowanie trasy rowerowej wzdłuż ul. Królewskiej i w ciąg pieszo-rowerowy od skrzyżowania z ul. Podwiejską do skrzyżowania z ul. Brwinowską.

W Podkowie Leśnej powstanie ścieżka rowerowa o długości ponad 500 m w ciągu al. Lipowej, a także ciągi pieszo-rowerowe od ul. Brwinowskiej do ul. Gołębiej i od ul. Gołębiej do granicy miasta. Natomiast Pruszków dzięki unijnym pieniądzom wybuduje trzy ścieżki rowerowe: około 950 m wzdłuż al. Wojska Polskiego, około 300 m w ciągu ul. Niecałej i około 440 m na ul. Lipowej. Powstanie też ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Krętej.

Projekt zakłada również instalację infrastruktury towarzyszącej m.in.: stacji naprawczych, podpórek, stojaków na rowery, miejsc do odpoczynku i oświetlenie ścieżek.

Żyrardów otrzymał także 6,4 mln złotych na prace budowlano-remontowe w 10 budynkach mieszkalnych. Roboty obejmą części wspólne, m.in. izolację pionową fundamentów i izolację poziomą na połączeniu ścian fundamentowych i parteru, renowację elewacji, uzupełnienie tynków i pomalowanie ścian wewnętrznych, remont i przebudowę kanałów wentylacyjnych, remont klatek schodowych, elementów dachu, wzmocnienie części stropowych, naprawę posadzek, budowę instalacji wewnętrznej wodociągowej i podłączenie budynków do sieci kanalizacyjnej. W obiektach zostanie zainstalowana nowa instalacja elektryczna i zmodernizowana instalacja ciepłej wody użytkowej.

Remont budynków wielorodzinnych zostanie także przeprowadzony w Nowym Dworze Mazowieckim, którego samorząd uzyskał 5,1 mln złotych dofinansowania na ten cel. W planie jest wykonanie rewitalizacji 20 budynków. Przejdą one termomodernizację, m.in.: docieplenie dachów, ścian, wymianę stolarki okiennej oraz instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Wyremontowane zostaną dachy i klatki schodowe, a elewacje zostaną oczyszczone i pomalowane, uporządkowane będzie również otoczenie budynków.

Dofinansowanie na rewitalizację dwóch budynków w wysokości 1,3 mln złotych otrzymał także Maków Mazowiecki. Wykonane zostaną m.in. remont ścian piwnic, wymiana drzwi w klatkach schodowych i piwnicach, wymiana okien na poddaszach i w piwnicach, remont ścian zewnętrznych, docieplenie dachów i modernizacja instalacji centralnego ogrzewania.

Natomiast gmina Błonie otrzyma ponad 440 tys. złotych na budowę parkingu "Parkuj i Jedź" (P+R) w Bieniewicach. Obiekt powstanie przy stacji kolejowej Witanów i będzie stanowił punkt przesiadkowy dla komunikacji miejskiej. Na parkingu zaplanowano 70 miejsc postojowych dla samochodów, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych, a także 30 miejsc dla rowerów.

Podczas podpisania umów członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc podkreśliła, że "nowe inwestycje na Mazowszu to odpowiedź na potrzeby mieszkańców, dzięki którym okolice te stają się bardziej przyjazne". Jej zdaniem te przedsięwzięcia "oferują lepszą jakość społeczną i godne warunki życia dla mieszkańców" oraz "dają szansę, żeby miasta były ucywilizowane".

Gminy otrzymają dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (RPO WM), w ramach którego Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł. Mogą z nich skorzystać głównie samorządy i przedsiębiorcy z sektora naukowego oraz pozarządowego. Za ogłaszanie konkursów na uzyskanie dodatkowych pieniędzy z UE odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2018 r. zaplanowano 31 konkursów na ponad 603 mln zł - poinformował mazowiecki urząd.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie