×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Premiery, konferencja i wystawa. To w programie wydarzeń 125. rocznicy Teatru Zagłębia

  • Autor: PAP
  • 27 sty 2022 17:21
Premiery, konferencja i wystawa. To w programie wydarzeń 125. rocznicy Teatru Zagłębia
Teatr Zagłębia teatr zbudował 125 lat temu Józef Szymański, sosnowiecki przedsiębiorca żydowskiego pochodzenia. Fot. Shutterstock

Jubileuszowe premiery, konferencja naukowa, wystawa poświęcona historii i planowanej rozbudowie oraz jubileuszowy koncert sylwestrowy - takie m.in. wydarzenia złożą się na tegoroczne obchody 125-lecia Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

REKLAMA

Jak przypominają przedstawiciele tej instytucji, teatr zbudował 125 lat temu Józef Szymański, sosnowiecki przedsiębiorca żydowskiego pochodzenia. Była to wówczas szósta siedziba teatru na ziemiach polskich. "Sytuacja powstania instytucji odzwierciedliła charakterystyczne cechy ówczesnej sosnowieckiej społeczności: oddolną przedsiębiorczość mieszkańców, chęć do samostanowienia wbrew narzuconym ograniczeniom zaborcy oraz żywe zainteresowanie sztuką teatralną, przejawiające się w wyjątkowo dużej liczbie czynnych stowarzyszeń artystycznych w Zagłębiu Dąbrowskim" - wskazali.

Jak zaznaczyli, tegoroczny jubileusz zyskuje na wyjątkowości w obliczu zmian, które czekają sosnowiecką instytucję - modernizacji i rozbudowy Teatru. Już za pięć lat zyska on nową bryłę, mieszczącą drugą scenę oraz przestrzenie edukacyjne i biurowe. Historii budynku, jego zmianom, a także wizji przyszłej siedziby poświęcona będzie wystawa, której wernisaż zaplanowano w dniu urodzin Teatru - 6 lutego. Weźmie w nim udział Piotr Śmierzewski, główny architekt pracowni Analog odpowiedzialnej za rozbudowę gmachu. Wernisaż wraz z poprzedzającym go spektaklem "Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza" w reż. Jacka Mikołajczyka otworzy cykl jubileuszowych wydarzeń.

Na 4 marca zaplanowano pierwszą z jubileuszowych premier - "Poskromienie Złośnicy" Williama Shakespeare'a w reż. Jacka Jabrzyka z opracowaniem dramaturgicznym Huberta Sulimy. "Jubileusz Teatru zamierzamy świętować w trakcie całego weekendu wystawiania +Poskromienia Złośnicy+. Dzień premiery otwieramy w pełni dla widzów, by wszyscy chętni mogli wspólnie uczestniczyć w naszym teatralnym święcie. Na kolejne dni również przygotowaliśmy niespodzianki" - zapowiedziała dyrektorka Teatru Zagłębia Iwona Woźniak.

W październiku odbędzie się premiera spektaklu w reż. Remigiusza Brzyka na motywach powieści graficznej "Maus" Arta Spiegelmana. "Dramatopisarka Iga Gańczarczyk, sosnowiczanka z pochodzenia, zbada ślady pozostawione przez społeczność żydowską, stanowiącą w dwudziestoleciu międzywojennym niemal jedną czwartą mieszkańców Sosnowca" - przypomina Teatr Zagłębia.

Premierze towarzyszyć będzie konferencja naukowa, poświęcona wkładowi grup etnicznych w kulturę współtworzonych przez nie społeczności. Jubileuszowy rok zakończy koncert artystów i artystek Teatru Zagłębia. Na scenie zabrzmią utwory Władysława Szpilmana, urodzonego w Sosnowcu słynnego kompozytora.

Spektaklom i wydarzeniom artystycznym będą towarzyszyły akcje dodatkowe. Pod koniec lutego rozpoczyna się warsztatowy cykl edukacyjny pt. "Aktorstwo. Historia w praktyce" inspirowany przemianami w sztuce aktorskiej XX wieku. Do kalendarza teatralnego powrócą cieszące się popularnością spotkania z aktorami i aktorkami oraz spacery historyczno-teatralne. Nie zabraknie działań proekologicznych - w kwietniu wspólnie z widzami zostanie zasadzone 125 drzew na 125-lecie teatru.

"Oczywiście rok 2022 to nie tylko wydarzenia jubileuszowe. Oprócz dwóch wspomnianych spektakli, widzowie mogą się w tym roku spodziewać jeszcze trzech premier, w tym przedstawień dla młodszych odbiorców. Z kolei w czerwcu już po raz czwarty zaprosimy na Letnie Granie Przedstawień Teatralnych, czyli festiwalowy przegląd premier mijającego sezonu. Natomiast we wrześniu zaczniemy odwiedzać placówki oświatowe w regionie z edukacyjnym spektaklem poruszającym temat szkolnej przemocy" - wskazała dyrektor Woźniak.

Szczegóły wszystkich wydarzeń będą się sukcesywnie publikowane na stronie www.teatrzaglebia.pl oraz w mediach społecznościowych Teatru Zagłębia. Partnerem obchodów jubileuszu 125-lecia Teatru Zagłębia jest PKO Bank Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie